banner

Notatki grudniowo-styczniowe

Cztery banalne prawdy

Dziś chciałbym przypomnieć parę banalnych (nie dla wszystkich, niestety…) prawd dotyczących podstaw życia politycznego w Polsce: 1. Ludzie w wyborach powszechnych wybierają 460 posłów. 2. Zwycięska partia tworzy rząd. 3. Kadencja Sejmu RP trwa 4 lata. 4. Uchwały przegłosowuje się większością głosów.

Drugie dno

Wiele spraw ma swoje drugie dno. Obserwując sejmowy protest opozycji (absolutnie bezsensowny z punktu widzenia jej notowań u wyborców) zastanawiam się nie tyle PO CO im to, ale DLACZEGO się go podjęli. Ano dlatego, że – mimo zaklęć i jazgotu – PiS w 2016 roku rządził dobrze i konsekwentnie. Gdyby było inaczej, opozycji wystarczyłoby punktowanie błędów rządu Beaty Szydło i czekanie na wybory. Ale podjęto rozpaczliwą próbę zadymy, bo nie było na co czekać.

Spokojnie

Po totalnej kompromitacji jaką była dla Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i KOD-u grudniowo-styczniowe protesty i okupacja Sejmu, oczywistym się stało, że dla uratowania twarzy będą im potrzebne próby utrzymania narracji o ograniczaniu demokracji  przez PiS. Piszę to w dniu tzw. protestu studentów, o którym już za parę dni nawet przysłowiowy pies z kulawą nogą nie będzie pamiętał. Takie akcje będą prowadzone cały czas, ale radziłbym się nimi nie przejmować. Myślę też, że zapowiadana pierwotnie na styczeń wielka manifestacja poparcia dla rządu nie jest teraz konieczna. Ludzie w Polsce coraz lepiej rozumieją, co się wokół nich tak naprawdę dzieje. I Polsatowsko-TVNowska propaganda po prostu nie daje rady.

Marian Załucki „Ja tutaj tylko na chwilę”

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Wspomnienia Karola Hurko, cz. 23

Skomentuj