banner

Trivium: Błędy Logiczne część 4

I tak oto docieramy do końca dla wielu – moim zdaniem zbyt wielu – nudnej listy „błędów logicznych”, stosowanych zbyt często. Następnym razem jak będziesz oglądał debatę polityczną tudzież inny show udający program publicystyczny, miej w pamięci wszystkie te chwyty. Będziesz zdziwiony jak często są one stosowane przez różnych ludzi. Ludzi od których powinniśmy wymagać otwartości i precyzji wypowiedzi.

Post hoc ergo propter hoc – jeśli jedno wydarzenie nastąpiło po innym, to to drugie musi być przyczyną pierwszego. Pojawiła się kometa na niebie i wybuchła epidemia grypy, więc to kometa jest odpowiedzialna za dużą liczbę zachorowań. Telewizor nie działa. Uderzam go i działa – moje uderzenie naprawiło telewizor. To jest źródło uprzedzeń.

Kwestionowalna przyczyna – dorabianie do obserwowalnej sytuacji związku przyczynowo – skutkowego. Latem więcej ludzi je lody, co jest całkiem zrozumiałe. Także latem więcej ludzi ginie w wyniku utonięcia, z różnych – najczęściej z powodu głupoty – powodów. Wniosek więc brzmi, iż wzmożony apetyt na lody jest przyczyną zwiększonej ilości utonięć.

Fałszywy trop (red herring) – nazwa ma źródło w łowiectwie. Tresując psy łowne poddaje się je testowi, polegającemu na tym, iż w celu zmylenia tropu przeciągało się po ziemi mocno wędzoną rybę. Dobry tropiciel nie daje się zwieść. To zmiana tematu, gładkie przejście z jednego na inny, a w konsekwencji pominięcie sedna. Jakiś czas temu pewna znana mi osoba zapytała mnie „dlaczego akurat 93?” Odparłem, iż ma to związek z gematrią, czyli kabalistyczną numerologią oraz dodałem jeszcze trochę informacji do tego. Osoba ta zaś nawet nie zorientowała się, iż summa summarum nie dowiedziała się „dlaczego 93”. Mylenie tropów. Bardzo lubiana technika w kręgach politycznych dygnitarzy.

Śliski stok – błędne założenie, iż coś gorszego musi nastąpić jeśli tylko zrobimy proste ustępstwa w określonej sprawie. Typowe podejście przykładowo w przypadku cannabis. Legalizacja czy depenalizacja na pewno zaowocuje masowym „ćpaniem heroiny” na każdej ulicy. Nie ma żądnych danych potwierdzający takie zjawisko, ale w celach propagandowych działa to wspaniale. Inna wersja dotyczy weryfikacji – skręcam w złą drogę i zamiast zawrócić, jadę dalej z nadzieją, iż jednak, jakimś cudem, dotrę tam gdzie chciałem. W konsekwencji zgubię się jeszcze bardziej, Innymi słowy trzeba nauczyć się przyznawać do błędów.

Domaganie się specjalnych przywilejów – feminazistki przykładowo domagają się specjalnych przywilejów tylko z tytułu tego, iż posiadają vulvy. I mają gdzieś zdanie pozostałych kobiet, które także vulvy mają. Co więcej domagają się uznania, że ich zdanie to zdanie wszystkich kobiet w ogóle.

Światło reflektora – kilka lat temu była głośna sprawa krzyża pod pałacem prezydenckim. Mendia robiły szum, politycy szum podsycali, a tymczasem, za plecami wszystkich, próbowano przepchnąć kontrowersyjną ustawę. I takich przypadków jest więcej, nie tylko w historii polskiej polityki. Jeśli ktoś kieruje Twą uwagę w określone miejsce, pomyśl co chce przed Tobą ukryć i bądź czujny, rozglądaj się. Bo to sprytne odwracanie uwagi.

Chochoł – zamiast wejść w polemikę z cudzym stanowiskiem, najpierw prezentuje się coś, co rzekomo tym stanowiskiem jest, a później polemizuje się z tym tworem. Pozwól, że powiem Ci co myślisz, a później wyjaśnię Ci dlaczego się mylisz. To także sugerowanie interlokutorowi stanowiska, którego wcale nie zajął, tudzież wciskanie w jego usta wypowiedzi, której nie uczynił.

Podwójna negacja – kradnę bo ten, od którego kradnę, ukradłby ode mnie. W obronie własnej mogę komuś połamać szczękę, więc generalnie łamanie szczęk jest w porządku. Talmudyczne „jak Żyd ukradnie gojowi, to wszystko jest dobrze i tak ma być, ale jak goj ukradnie Żydowi to goja trzeba ukarać”. W tym przypadku dochodzą jeszcze podwójne standardy.

Ta lista nie jest „jedyną słuszną”. Na pewno nie jest pełna i doskonała, ale jest prosta. Spróbuj zrozumieć mechanizmy stojące za każdym z tych chwytów i naucz się je rozpoznawać w otaczającej Cię rzeczywistości. To na początek.

Od przyszłego tygodnia wracamy na „normalne” – cokolwiek by to nie znaczyło – tory.

Nawalanka

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Cywilizacja polska

Skomentuj