banner

Homilia polityczna

Oj, zrobiło się głośno po białostockim kazaniu ks. Jacka Międlara podczas Mszy św. otwierającej obchody 82 rocznicy utworzenia ONR. Ale tylko dlatego, że niektórzy hierarchowie Kościoła w Polsce wydają się bać bardziej pewnego wpływowego środowiska ideologicznego niż Boga.

Każdy kto na własne uszy słyszał to kazanie (bez trudu można je znaleźć na www), a nie tylko z trzecich relacji, dojdzie do przekonania, że takich „politycznych” kazań jest w Polsce znakomita większość. To naturalne, bo ksiądz też człowiek i swoje poglądy ma. Są więc kapłani pro-PiS-owscy (słychać wiele zarzutów, więc pewnie są), pro-PO-wscy (nie udawajcie, że nie ma: a sławetne rekolekcje dla członków tej partii u bpa Dziwisza? A ks. Tischner? A ks. Sowa? A ks. Lemański?), pro-PSL-owscy (jeszcze tu i tam dręczy duszę „sojusz ołtarza z tronem” po gminach opanowanych przez postkomunistycznych „ludowców”), pro-SLD-owscy (nie tak dawno był w Radzyniu taki proboszcz, który wielce przyjaźnił się z posłem tej formacji i fetował go w tym samym czasie, gdy ten w sejmie głosował za aborcją), a nawet pro-palikociarscy, bo tak pewnie określić by należało księdza-pederastę Charamsę.

Wczoraj zaś w Małaszewiczach słyszałem świetne kazanie w duchu endeckim o „wszechpolskim” działaniu dla naszego narodu w niebiańskim Nowym Jeruzalem poległych i zmarłych żołnierzy Oddziału Partyzanckiego „Zenona”. Wszystko to podczas uroczystości poświęcenia pamiątkowych tablic ku czci kolejarzy-AK-owców w Zespole Szkół im. Władysława Reymonta.

Można to popierać, można potępiać. Nikt jednak nie odbierze ks. Jackowi skuteczności w nawracaniu na Prawdę katolicką, Prawdę jedyną zbłąkanych owieczek skupionych wokół Obozu Narodowo-Radykalnego. Przypomina w tym błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę, którego postawa przyciągała do wiary nie ochrzczonych robotników sztandarowych komunistycznych zakładów pragnących włączenia ich do Kościoła. Zresztą, wystarczy usłyszeć jakąkolwiek homilię ks. Jacka Międlara, by tego podobieństwa doświadczyć.

 

Dariusz Magier

archiwozof

Indukcja psychotyczna

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Szykujemy się do Zjazdu Absolwentów, czyli topografia Radzynia