banner

Kominiarz z czarnym kotem

Do znajomego księdza przyszedł człowiek z prośbą, by wyświęcił mu samochód, na który urok rzucił jego szwagier. Dotychczas auto był bez zarzutu, teraz bez przerwy się psuje.

Zabobon trzyma się mocno, mimo ponad tysiąca lat chrześcijaństwa. Gdy ksiądz opowiedział tę historię znajomej, ta poradziła mu, by zwrócił uwagę na wózki, z którymi przychodzą ludzie na niedzielną Mszę św. Rzeczywiście, na wielu z nich dostrzegł przywiązane czerwone wstążeczki, które miały chronić dzieci przed urokiem. W Internecie znaleźć można nawet sklepy, w których zamówić można czerwone wstążeczki do wózków!

Czarne koty, kominiarze, piątek trzynastego, wiele zabobonów związanych z ciążą (np. nie obcina się i nie farbuje się włosów, nie bierze się na matkę chrzestną kobiety w ciąży, nie dotyka się sznurka będąc w ciąży itp.), z siadaniem na rogu stołu, ze stawianiem torebki na ziemi, nie przyszywaniem guzika w nałożonej kurtce i wiele, wiele innych. Okruchy pogańskiego świata, na które lekiem jest modlitwa do św. Michała Archanioła – egzorcyzm papieża Leona XIII.

A co z zauroczonym autem? Z którego roku jest ten samochód? – zapytał ksiądz, a gdy dowiedział się, że z 1998, wiedział już co to za urok.

 

Dariusz Magier

archiwozof

Luter wg Brauna, czyli zły i brzydki

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Ubiegły rok na portalu