banner

Na krańcu świata, cz. 21

Mimo zakończonego spotkania młodych, w którym uczestniczyło 240 osób, w ostatnim czasie było sporo rożnych zajęć.

Nasze siostry organizowały praktycznie we wszystkich dojazdowych punktach „obozy” dla dzieciaków. Najczęściej były to trzydniowe spotkania. Przychodziło rożnie od kilkunastu do 30-tu dzieciaków. Te obozy odbyły się w Krasnej Polanie, Czernigowce, Juznym, w Stiepnoje, Makaszewce, Krasnodolskie i ostatni był dla małych dzieciaków u nas na miejscu w Oziornym.

W ostatnim dniu naszego oziornowskiego obozu była wyprawa na nasza pobliska górę – Wołyńską Sopkę. To niewielkie skaliste wzniesienie na którym jeszcze w 1998 był postawiony kilkunastometrowy krzyż. Pozostały tam tez niewielkie kamieniołomy i w nich tez można było urządzić z dzieciakami ognisko i zabawy.

Na zdj. tytułowym: Niektóre obozy dzieciaków w wioskach odbywały się „pod czujnym okiem wodza socjalistycznej rewolucji”. Kto by pomyślał – w tych czasach gdy budowano ten pomnik, za czasów socjalizmu w Kraju Rad, że w jego cieniu będą dzieci katolickie się bawiły i słuchały katechezy o Bogu. Wódz rewolucji też był zmuszony wysłuchać podstawowych modlitw, gdy dzieciaki odmawiały różaniec, czy modliły się przed i po posiłku.

Pod kierownictwem kleryka Damiana dzieciaki przygotowują miejsce na ognisko. Potem tam piekły się kartofelki ze słoninką. Smak – niezapomniany.

Po spotkaniu młodych swoja praktykę odbywali w naszej parafii dwaj klerycy z Polski. Wiele rzeczy było dla nich nowych i czasami zaskakujących. Tu na zdjęciu – kopanie kartofli. Oprócz tego ze robili to pierwszy raz w życiu to jeszcze przyszło im robić to według miejscowej technologii – przy użyciu łopaty. łopata to podstawowe narzędzie w miejscowych gospodarstwach.
W sobotę 2 września – było oficjalne otwarcie nowego roku szkolnego. Zostaliśmy zaproszeni na nie. Smutnawe tylko to, ze w całej szkole jest niespełna 50 dzieci. 6 dzieci w pierwszej klasie. Od 12 września ruszamy z katechizacją dzieci w Oziornym, a od 11 września zaczną się zajęcia w parafialnym przedszkolu. Będzie ono pracować od 12.00 do 17.00 pod okiem naszej s. Tatjany.

Maniera mrucząco-monochromatyczna

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Bałdych & Helge Lien Trio w Teatrze Starym (Lublin, 11/10/2017) – relacja z koncertu

Skomentuj