banner

Lęk i nadzieja wydrapana na piwnicznym murze, czyli Warszawska 5

Wyemitowany na TVP Historia dokumentalny film „Śladami zbrodni i walki 1944 – 1956. Ziemia Radzyńska” przypomniał, a większej grupie odbiorców z całej Polski uświadomił o istnieniu w naszym mieście aresztu śledczego, katowni Gestapo/UB.

Przez jego cele w latach 1944 – 1956 przewinęło się blisko 1800 osób, w tym 450 żołnierzy wyklętych Ziemi Radzyńskiej. Za każdą z tych cyfr kryje się człowiek i historia polskiego patrioty.

Wiosną 2007 r. prof. Dariusz Magier przedkładając list poparcia podpisany przez sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika, w imieniu RaSIL zwrócił się do ówczesnego burmistrza miasta o przekazanie w administrowanie budynkiem aresztu stowarzyszeniu, by mogło utworzyć tam muzeum martyrologiczne. W styczniu 2015 r. pojawił się na FB profil społecznościowy Tak dla Muzeum w katowni Gestapo/UB w Radzyniu Podlaskim, który rozpoczął informacyjną kampanię społeczną w tej sprawie. 13 stycznia 2015 r. Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość Inspektorat Radzyń złożyło wniosek do burmistrza Jerzego Rębka o powołanie miejsca pamięci i ośrodka muzealno-badawczego.

Podnoszoną przeszkodą, by „coś się ruszyło” jest znalezienie mieszkań zastępczych dla obecnych lokatorów – miejmy nadzieję, że są na szczycie listy tych, którzy zasiedlą nowe lokale socjalne.

-Jeśli będzie miało powstać tam Muzeum Żołnierzy Wyklętych, to osobiście to sfinansuję. Móc się przyłożyć do takiej rzeczy to wielki honor – mówił w październiku 2015 na konferencji prasowej senator Grzegorz Bierecki. Wciąż trzymamy za słowo, panie senatorze!

Można zapytać: jeśli nie teraz, to kiedy? Czas ucieka… Obyśmy nie musieli powtórzyć na bohaterem (nomen omen) „Domu”, Heniutkiem Lermaszewskim: „Ja tego nie dożyję, a moje dzieci o lasce będą chodzić”. To miejsce woła o pamięć!

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Król Jan i Kolembrody

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

A mogło być tak pięknie

Skomentuj