banner

Oszołom czy wizjoner?

1992 rok. Janusz Korwin-Mikke z trybuny sejmowej domagał się wpisania do konstytucji zakazu uchwalania budżetu z deficytem. Wtedy go wyśmiano „bo wszyscy się zadłużają”. Teraz mamy dług szacowany na ponad 3 biliony złotych. To ok. 90 tys. złotych na głowę każdego Polaka. Musimy płacić podatki na bieżące funkcjonowanie państwa i jeszcze spłacić taki dług! Z czego i kiedy? Z tym długiem zostawimy nasze dzieci i wnuki. Kto rozsądny tak postępuje? Budżet Niemiec na 2016 uchwalono bez deficytu. A teraz Wielka Brytania wprowadza ustawowy zakaz uchwalania budżetu z deficytem. Czy my nie mogliśmy zrobić tego w 1992? Zawsze musimy się oglądać na innych? Raz mogliśmy być lepsi! Polska i budżet na 2016 rok – 55 mld deficytu, to 1/5 dochodów państwa! Ciekawe czy rzetelnie zaplanowano dochody, a może deficyt jeszcze wzrośnie?

Jeszcze raz 1992 rok. Ponownie Janusz Korwin-Mikke i sejmowy postulat by 30% dochodów z prywatyzacji państwowych spółek przekazać na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Osoby, które teraz pobierają emerytury pracowały nad budową socjalistycznej gospodarki. To sprawiedliwe, by dochód ze sprzedaży tego majątku powiększył Fundusz Emerytalny tych osób. Dziś państwo, mimo rabunku pieniędzy z OFE, dokłada do emerytur a sytuacja demograficzna raczej prędzej niż później zmusi nas do bolesnej reformy systemu emerytalnego. W ciągu mojego niedługiego przecież życia państwo kilkakrotnie zmieniało zasady naliczania i przyznawania emerytur. Jaką mamy gwarancję, że nie zrobi tego po raz kolejny? Radzę nie wiązać z emeryturą z ZUS-u dużych nadziei. To uwaga nawet do tych, którzy już ją pobierają. Gdy już wszystkie wasze dzieci i wnuki wyjadą do pracy do Wielkiej Brytanii i Niemiec kto zapłaci składkę na waszą emeryturę? Czy wasze wnuki mówiły będą po Polsku?

I jeszcze jeden przykład z 1993 roku i wypowiedź naszego „bohatera” z trybuny sejmowej. Oceńcie sami:

Oszołom czy wizjoner? Ja znam odpowiedź!

Arek Strojek

Absolwent KUL, matematyk, inicjator spotkań Klubu Republikańskiego w Radzyniu, wykładowca i regionalny koordynator projektu Lekcji Ekonomii dla Młodzieży, działacz Zrzeszenia WiN Inspektorat Radzyń.

Jak głosuje Radzyń?

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

„Dwójka”, czyli masa wspomnień

Liczba komentarzy 1

  1. Szczepan Korulczyk
    18/10/2015

    Nie jest ani jednym, ani drugim. Jest inteligentnym i bardzo charyzmatycznym szalbierzem.

Skomentuj