banner

Piszą o osobach związanych z Radzyniem

Tak się złożyło, że w ubiegłym tygodniu przeczytałem dwie wzmianki o Radzyniu w kontekście postaci historycznych z nim związanych – w czasopiśmie i w książce.

W jednym z tygodników był artykuł Szewacha Weissa, byłego ambasadora Izraela w Polsce. Dotyczył on udziału polskich Żydów w powstanie i rozwój Izraela. Otóż jednym z nich był Mosze Sneh, wysoki oficer Hagany, paramilitarnej organizacji, na bazie której powstała później armia izraelska. Był on z zawodu lekarzem i pochodził – o czym Weiss wspomina – z Radzynia. Warto dodać, że syn Mosze Sneha, Efraim Sneh, pełniący w tym czasie funkcję wiceministra obrony Izraela, odwiedził Radzyń w 2000 r.

Zbieg okoliczności sprawił, że w tym samym tygodniu przeczytałem inną wzmiankę o Radzyniu w publikacji dostępnej w całej Polsce. Chodzi o trzeci tom książki Andrzeja Nowaka „Dzieje Polski”. Profesor Nowak wspomina o księdzu Mikołaju Cebulce. Przygotowywał on argumenty prawne przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu i jego działaniom. Nieoczekiwanie wspomina przy tym o naszym mieście: „Pomnik należy się Mikołajowi Cebulce. Mógłby stanąć w Radzyniu Podlaskim, którego teren (miasta jeszcze wtedy nie było, tylko pusta ziemia) nada Mikołajowi w 1415 r. król Władysław Jagiełło. To byłoby dobre miejsce, na styku Polski i Litwy, i Białej Rusi, złączonych przez tego króla i tak zmyślnie bronionych razem przez tego adwokata.” Można oczywiście mieć wątpliwości co do samego pomysłu, ale warto odnotować wzmiankę profesora. Może warto by go zaprosić do Radzynia na jakieś spotkanie?

Szczepan Korulczyk

ur. 1986, historyk z wykształcenia, absolwent UMCS w Lublinie

Jeden z najważniejszych ludzi polskiego rocka

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

105. rocznica śmierci Bolesława Prusa (19 V 1912)

Skomentuj