banner

Ubiegły rok na portalu

Nową, świecką tradycją stało się – obok tradycyjnego resume prezesa RaSIL-u –  podsumowanie działalności niniejszego portalu w  2017 r.

W lutym do naszego zespołu dołączył Adam Wierzchowski. Od czerwca łamy zasilił także najpierw jako felietonista, a od połowy stycznia br. jako redaktor  – Jakub Niewęgłowski, który przenosi nas w dawną historię Radzynia i regionu we „Wspomnieniach p. Wacława Pawliny”.

Kontynuowaliśmy wojenną odyseję, czyli „Wspomnienia  Karola Hurko”, fotofelietony Tomasza Młynarczyka, czyli „Radzyń#”, wtorkowe szkolne perypetie „Belfra”.

Czytelników zachęciliśmy do sięgnięcia po nowy cykl felietonów: „Lektury (nie)obowiązkowe”, otwarcia rodzicielskich zmagań z dziećmi, czyli poniedziałkowego „Notesu z zieloną okładką” Hanny Kryńskiej, która w najbliższy piątek na KUL-u będzie bronić pracy doktorskiej: Psalmiczność w poezji polskiej XX wieku. 

W połowie roku rozpoczęliśmy publikację, nadsyłanych do dnia dzisiejszego, relacji ks. Wojciecha Matuszewskiego z jego posługi duszpasterskiej w  Kazachstanie; czyli środowy cykl „Na krańcu świata”.

W niedzielę zapraszaliśmy na „Satyryczny przegląd tygodnia” Macieja Michniewicza, który odwołując się do memów opisywał świat większej i mniejszej polityki.

Ankietę osobową wypełnili: Wojciech „Molas” Gil, Jakub Płecha. Swój alfabet przedstawili: Dariusz Hankiewicz, franiszkanin o. Mariusz Książek, Sylwia Karwowska. Z Proustem mierzyli się : Piotr Skowron, Agnieszka Jeż, Anna Grochoła, Paweł Celiński, Agata Grudzień, Marek Chromik, Alicja Twardowska.

Tradycyjne wywiady przeprowadziliśmy z: Wójtem Gminy Ulan-Majorat, Jarosławem Koczkodajem, archeolog Prof. Małgorzatą Grupą (w związku z odkryciem w radz. krypcie szczątków Konstancji Potockiej),  wiceburmistrzem Kocka, Maciejem Traczem, pisarzem powieści political fiction Piotrem Langenfeldem, pallotynem Pawłem Jurkowskim – radzyniakiem posługującym na Ukrainie oraz Wójtem Gminy Komarówka Podlaska, Ireneuszem Demianiukiem.

Pod koniec lipca ruszyliśmy z „Listami do redakcji”, udało nam się też uzyskać wiele odpowiedzi z radzyńskiego magistratu, część zadałem burmistrzowi podczas jednej z sesji Rady Miasta.

Sierpień to tradycyjne relacje z pątniczego szlaku radzyńskiej grupy „15A”. Dziękuję naszym młodym  pielgrzymkowym korespondentom – Kindze Marzędzie i Mateuszowi Jurkowskiemu, a także Monice Grzeszuk.  Oprócz ich relacji zamieszczaliśmy także rozważania i konferencje dla pielgrzymów duchowych.

Od połowy września z cyklu „Wiersz na niedzielę” publikujemy utwory Romana Pudelskiego z jego pokaźnego zbioru „Krajobrazy” -„Kozirynek”.

Sporą popularnością cieszyły się cykliczne sondy uliczne, od października wzbogacone o pytanie, które pada w kultowej „Wielkiej majówce”: „Rysiu, a co byś chciał najbardziej?”. O swoich marzeniach opowiedzieli nam aktorka Marzanna Graf, Mateusz Orzechowski, Jakub Płecha, Zbigniew Smółko, Tomasz Stephan, Paweł Celiński, Alicja Twardowska, Mirosław Piasko.

Działalność portalu to także miłe spotkania w realu z wiernymi czytelnikami – laureatami,  którzy odebrali  nagrody w konkursach, tj.: „radzynizmy”, wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, „nocnej zmianie”, dotyczącej ubiegłorocznej „Oranżerii”, na najpiękniejszy ogród. Walczyli o bilety na spektakl „Czas na miłość”, podczas gali „5-10-15” nagrodziliśmy laureatów „konkursu z niespodzianką”, przemikołajkowego konkursu książkowego oraz konkursu antyalkoholowego. Razem z posłem Marcinem Duszkiem przeprowadziliśmy konkurs dla szkół ponadgimnazjalnych ‚”Mam misję”.

Warto wspomnieć o cieszącej się popularnością kategorią „W sieci” – tu słowa podziękowania kieruję do p. Mirosława Piasko z Radzyńskiej Kroniki Filmowej. Z końcem 2017 ruszyliśmy także z własnym kanałem na popularnym YouTube, na którym znajdziecie blisko 80 filmików.

Dzięki fotorelacjom Tadeusza Kierycha możecie podziwiać piękno natury i kultury nie tylko w powiecie radzyńskim. Urokliwe zakątki krainy Bugu, Święto Morza, przedświąteczny  jarmark w Kazimierzu Dolnym – to tylko niektóre miejsca, które mogliśmy podziwiać dzięki naszemu redakcyjnemu koledze.  Warto zaznaczyć choćby naszą ostatnią wizytę w ACK Chatka Żaka” w Lublinie, gdzie byliśmy jedyną redakcją, która przedstawiła szeroki materiał z „Noworocznej Gali Akordeonowej”.

W Nowy, 2018 Rok weszliśmy z przytupem – stałą, dobrą średnią ponad 4 tysięcy odsłon dziennie, z 1860 polubieniami na fb profilu portalu. Od jutra, we współpracy z „Orlętami”  rozpoczynamy pasjonujący cykl kiełkującego i rozwijającego się radzyńskiego sportu – zobaczycie nigdzie nie publikowane zdjęcia, wspomnienia, prasowe wycinki.

Pozwolę sobie zakończyć swoje podsumowanie parafrazą z może znanego Wam filmu: Gdy Czechow widział długą zimę była lodowata, ponura, wyzuta z nadziei. Ale my wiemy, że zima to tylko kolejna faza w cyklu życia. Stojąc tu, wśród naszych zacnych gości, mieszkańców Radzynia i miejscowości ościennych , ogrzewając się ciepłem ich domów i serc, nie wyobrażam sobie większej łaski niż długa i siarczysta zima.

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Kominiarz z czarnym kotem

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Naklejki

Skomentuj