banner

Polubić Siebie

W dzisiejszym świecie mało kto lubi Siebie. Nie jesteśmy uczeni lubienia Siebie, wmawia się nam, że poświęcenie dla innych jest najważniejsze, że dobro innych powinno być na pierwszym miejscu, że zbyt mocna koncentracja na Sobie jest przejawem egoizmu, bez wyjaśniania co to właściwie znaczy i jeszcze wiele innych bzdur. Mało kto więc lubi Siebie, część Siebie toleruje, a większość zwyczajnie nienawidzi. I to widać kto ma dobrą relację z samym sobą, a kto ucieka przed Prawdą na jej temat.

Na tej płaszczyźnie istnienia istnieją dwa stany – cisza i hałas. Cisza to stan pozwalający nam przebywać Sam ze Sobą, a hałas to stan uniemożliwiający nam przebywanie Samemu ze Sobą. I odbierane dźwięki nie mają tu znaczenia, otoczenie może pomagać w jednym lub w drugim, ale tak naprawdę oba stany możemy wywoływać w dowolnym momencie. Nie ma znaczenia czy przebywasz w lesie, w szkole, w pracy niezależnie jakiej, w kościele, nad jeziorem czy gdziekolwiek indziej. Oba te stany zależą tylko od Ciebie.

Najpierw naucz się je rozpoznawać. Przesuń trochę swej Świadomości na Obserwatora, który jest Świadkiem i obserwuj Siebie z dystansu. Naucz się rozpoznawać swe zachowania i nazywać je tym czym w rzeczywistości są. Wszędzie chodzisz z telefonem/tabletem? Nie umiesz wytrzymać godziny bez zerkania na ekran jakiegoś urządzenia podłączonego do Internetu? Po wejściu do domu pierwsze co robisz włączasz telewizor lub radio, odruchowo, tylko po to aby zagłuszyć Siebie? To są symptomy hałasu. To jest szukanie hałasu. To są oznaki, że nie lubisz przebywać ze Sobą. Po prostu nie lubisz Swego towarzystwa. Zastanawiałeś się dlaczego właściwie? Dlaczego nie chcesz Poznać Siebie?

Ludzie lubiący Siebie nie nudzą się. Oni zawsze znajdą sobie coś ciekawego do robienia, nawet jeśli zamkniesz kogoś takiego w celi bez mebli, tylko z pustymi ścianami. Taki człowiek ma za towarzysza kogoś, kogo naprawdę lubi. Nic więc dziwnego, że ma w sobie Spokój i Równowagę, a kto wprowadzi Harmonię do Świata Wewnętrznego ułoży sobie zdrową relację ze Światem Zewnętrznym.

Jako gatunek ludzkość jest w tragicznym ale bardzo ważnym momencie swego istnienia. Obecnie zachowujemy się jak banda rozwydrzonych bachorów, którzy robią co im się podoba i ignorują konsekwencje. Przyczyną jest nasza własna relacja ze Sobą. Nie można ułożyć zdrowej relacji z drugim człowiekiem jeśli nie ułoży się najpierw zdrowej relacji z Samym Sobą. Aby móc zadbać o innych, najpierw musisz umieć zadbać o siebie. Wojownik (nie żołnierz; żołnierz ma wykonywać rozkazy bezmyślnie, wojownik sam decyduje o celach swego działania) nie potrafiący obronić Siebie nie obroni Rodziny czy kraju. Kapłan czy psycholog nie będą dobrymi Przewodnikami jeśli sami nie umieją znaleźć własnej Drogi. Osoby nie potrafiące zbudować schronienia nie będą w stanie zapewnić go ani sobie ani innym, niezależnie od tego jak bardzo twierdzą, że „chcą”. Oszukiwanie Samego Siebie jest przejawem braku zdrowej relacji z Samym Sobą. To jest najgorszy rodzaj Kłamstwa jaki istnieje.

Ludzie nienawidzący Siebie podświadomie wybierają sposób w jaki Siebie zabijają. Jedni robią to używkami, inni zachowaniami, jeszcze inni jedzeniem. Są też tacy, którzy okaleczają się fizycznie, inni okaleczają się mentalnie. I wszyscy oni traktują innych jak Siebie, wszak jedna z uniwersalnych zasad moralnych brzmi „miłuj bliźniego swego jak Siebie Samego”. A jeśli Siebie Samego nie lubisz lub nienawidzisz to nic dziwnego, że tak samo traktujesz bliźnich, nieprawdaż? Proste, ale niełatwe.

Ale jak polubić Siebie? Szukaj ciszy. Nie bój się jej. Przebywaj ze Sobą, rozmawiaj ze Sobą, słuchaj Siebie, słuchaj tego co masz sobie Sam do powiedzenia. Baw się ideami, zgłębiaj Świat Wewnętrzny. Zobacz jakim Wszechświatem jesteś. Nawet jeśli w pierwszej chwili będzie wydawał się spustoszonym i zniszczonym to zawsze możesz go zmienić. Wszystko zależy od Ciebie czy polubisz Siebie. Na początek przestań oglądać telewizję. Jeśli nie umiesz tak całkiem to zacznij od Godziny dla Siebie. W ciągu dnia znajdź godzinę czasu, zapal świecę i patrz w płomień. Na początek wystarczy.

Ja przykładowo lubię Siebie. Lubię swoje towarzystwo, lubię spędzać czas ze Sobą. Lubię zgłębiać swój Wewnętrzny Świat, poznawać go i odkrywać. Każdy, kto mnie zna, może to potwierdzić.

Poznaj i polub Siebie, zobaczysz jak dużo rzeczy w Twoim życiu się zmieni. Przynajmniej spróbuj, bo co, poza własnymi urojeniami, masz do stracenia?

Przejrzenie

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Sami dublerzy, same sobowtóry

Skomentuj