banner

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2017 – zagłosuj i ty!

Koryfeusz Muzyki Polskiej to prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez polskie środowisko muzyczne dla indywidualnych osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze szeroko rozumianej gatunkowo i chronologicznie artystycznej muzyki polskiej. 

Nagroda ta powstała w 2011 roku, a tegoroczna edycja jest już 7. Koryfeusz przyznawany jest w kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku, Nagroda Honorowa oraz Debiut Roku. Laureatów 7 edycji poznamy 1 października, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, podczas uroczystej Gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

Do kategorii Wydarzenie Roku nominowano:

  • Festiwal Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza,
  • Wydanie dwupłytowego albumu „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego (Aleksandra Kurzak, Rafał Siwek, Artur Ruciński, Górecki Chamber Choir, Orkiestra Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii pod dyr. Piotra Sułkowskiego),
  • Przyznanie nagrody „Grammy” płycie „Penderecki conducts Penderecki” vol. 1,
  • Światowa prapremiera opery Aleksandra Tansmana „Złote runo” w Teatrze Wielkim w Łodzi, w ramach Tansman Festival.

W kategorii Osobowość Roku o zwycięstwo walczą: sopranistka Joanna Freszel, saksofonista Paweł Gusnar, pianista, kompozytor i aranżer Nikola Kołodziejczyk, pianista Szymon Nehring oraz kompozytor Artur Zagajewski.

Jeśli chodzi o Nagrodę Honorową to laureata szeroka publiczność pozna dopiero podczas Gali 1 października.

Dla młodych muzyków niezwykle ważna jest nominacja w kategorii Debiut Roku. W edycji 2017 szansę na tę nagrodę mają: perkusistka Marianna Bednarska, dyrygent Paweł Kapuła, saksofonista Kuba Więcek oraz flecistka Marianna Żołnacz.

Laureatów wybiera Kolegium Elektorów, ale w przypadku Debiutu Roku jest inaczej – tu wielką moc sprawczą mają internauci, albowiem to od ich głosów zależy, który z młodych muzyków wygra. Swój głos oddać można jeszcze do jutra, tj. 19 września (do godziny 23:59). Aby zagłosować należy kliknąć w ten link: http://glosuj.koryfeusz.org.pl/

I w tym miejscu będzie trochę prywaty (a co!). Otóż jedną z nominowanych do nagrody Debiut Roku jest Marianna Żołnacz – prywatnie, niezwykle urodziwa kuzynka mojej szanownej małżonki (zresztą dzięki tej koligacji Marianna uświetniła muzycznie nasz ślub), a zawodowo wielkiej klasy flecistka, która mimo iż jest najmłodsza spośród wszystkich nominowanych (ur. 1999) to ma już niezwykle bogate muzyczne CV: laureatka ponad 50 konkursów krajowych oraz międzynarodowych (w tym siedmiu nagród Grand Prix), a największe osiągnięcie to III nagroda na prestiżowym The 9th Kobe International Flute Competition 2017 (Japonia). W 2016 roku Marianna była finalistką konkursu Młody Muzyk Roku 2016. Niewątpliwie rzec można, iż flecistka w Polsce jest tylko jedna – jest nią Marianna Żołnacz.

Występ Marianny Żołnacz podczas konkursu „Młody Muzyk Roku 2016” można zobaczyć klikając tutaj.

A poniżej wirtuozeria Marianny na Kobe International Flute Competition 2017:

Zachęcam do oddania głosu na Mariannę Żołnacz. I ty możesz mieć wpływ na to kto wygra, a więc zagłosuj: http://glosuj.koryfeusz.org.pl/

 

 

Nicki, ksywy, pseudonimy

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Dysocjacja

Skomentuj