banner

Szatan

Nieco kontrowersyjny temat, ale trzeba go poruszyć, ponieważ jest bardzo błędnie rozumiany lub w ogóle nie jest rozumiany przez zbyt wielu. I zanim zareagujesz emocjonalnym oburzeniem weź głęboki oddech, rozluźnij się i z dystansem rozważ to co mam Ci do opowiedzenia.

Zanim jednak przejdziemy do sedna najpierw muszę wyjaśnić na czym dokładnie polega mechanizm personalizacji i personifikacji sił wykraczających poza „ludzkie” istnienie. Bez zrozumienia tego zabiegu nie da się w pełni zrozumieć ,co dokładnie reprezentuje szatan.

Egipscy bogowie przykładowo są zjawiskiem, na podstawie którego bardzo łatwo zrozumieć o co w tym chodzi. Każdy chyba zna przynajmniej pobieżnie panteon egipski. Mało osób wie, że ze względu na pewne zmiany cywilizacyjne w pewnym momencie doszło do podwojenia liczby bogów w Egipcie. Natomiast o tym, że ci bogowie wcale bogami nie są i nigdy nie byli, a jedynie reprezentują pewne zasady, reguły, prawa i siły, którym podlega ludzkość. Ich poszczególne role stanowią niejako „uosobienie” relacji dynamik wewnętrznych psychiki. W skrócie to Archetypy przenikające domenę stereotypów. Reprezentują interakcje zachodzące pomiędzy płaszczyznami duchową, uczuciową, umysłową i psychiczną. Przykładowo – klęczący bogowie reprezentują moce i wpływy Ziemi – dotyczą ciała, uczuć, niskich zjawisk psychicznych.

Stojący bogowie reprezentują moce i wpływy Nieba i Powietrza – dotyczą umysłu, intelektu, rozsądku i kreatywności. Skrzydlaci bogowie reprezentują nie fizyczne abstrakty i dynamiki – dotyczą duchowości, psychicznych i archetypicznych mechanizmów. Siedzący bogowie reprezentują utrwalone Archetypy. Wiele grafik i ikon staroegipskich posiada dużo bardziej złożoną symbolikę niż to co tu opisałem i istnieje bardzo wiele opracowań tego tematu. Warto poszukać.

Sedno zabiegu jest jasne – tworzymy z jakiejś siły lub zasady „osobę” i nadajemy jej „ludzkie” cechy bo dzięki temu zabiegowi łatwiej pojąć samą zasadę czy prawo, którego zabieg dotyczy. Problem pojawia się, kiedy symbol czytany jest dosłownie i hipotetyczne osoby traktuje się jak prawdziwe istoty.

Samo słowo „szatan” z języka hebrajskiego oznacza po prostu „przeciwnik”. I tutaj pojawia się najczęstszy błąd – szatan to nie przeciwnik Boga. Szatan jest przeciwnikiem człowieka. A co dokładnie reprezentuje i jak właściwie działa?

Aby to zrozumieć musimy wrócić się na chwilę do Świętej Trójcy. W skrócie, symbolizuje ona podstawową dynamikę ludzkiej Świadomości. Bóg Ojciec, Aspekt Męski to Umysł, Duch Święty, czyli Aspekt Żeński to Serce a z ich związku rodzi się Syn czyli Działanie, które płynie z brzucha. Twoje Uczucia rodzą Myśli, a z ich związku powstaje Działanie. To Zunifikowana lub Zjednoczona Monada Świadomości. Taka Świadomość od Wszechświata otrzyma wszystko. Natomiast jeśli jakaś osoba myśli jedno, czuje drugie, robi trzecie, mówi czwarte i jeszcze myśli o sobie jako o bohaterze narodowym, to jest stan sataniczny – Wewnętrzne Rozdarcie. To stan, który sprawia, że Świat Wewnętrzny pogrąża się w chaosie, a Świat Zewnętrzny się do tego dopasowuje i manifestuje jeszcze więcej chaosu.

To właśnie jest „szatan”, ten stan Wewnętrznego Rozdarcia. I może on zaistnieć tylko jeśli takie Rozdarcie ma miejsce, więc zrobi wszystko i powie wszystko i obieca wszystko, aby tylko Rozdarcie podtrzymać. Bez niego przestaje istnieć.

I teraz popatrz na otaczający nas świat. Myślisz, że ludzkość, która go wspólnymi siłami manifestuje, tkwi w stanie Wewnętrznej Harmonii czy jednak satanicznego Rozdarcia?

W jakim stanie jesteś Ty?

Dyscyplinowanie

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Dzieci wojny

Skomentuj