banner

Umysł…

…jest Tajemnicą, chciałoby się rzec. I w wielu przypadkach z pewnością jest. Ale po to Poznajemy Siebie aby Tajemnicę tę odkryć i Zrozumieć. Krok po kroku, powoli docieramy do sedna. I gdzieś po drodze do owego sedna trzeba poznać swój Umysł.

Przede wszystkim musisz zrozumieć, że Ty nie jesteś Umysłem. Ty nie jesteś myślami. Ty nie jesteś ciałem i nie jesteś zmysłami. To wszystko co wymieniłem – i jeszcze więcej – jest Twoje. Czyli to czym Ty jesteś wykracza daleko poza ramy wymienionych zjawisk. Jakoś trudno mi pisać o nich jako „rzeczach”.

Istota ludzka ma 5 zmysłów podstawowych: wzrok, słuch, smak, węch i dotyk. Każdy z nich jest pewnego rodzaju membraną, odbierającą określone spektrum wibracji otoczenia. Wzrok odbiera inne pasmo Rzeczywistości, słuch inne, smak inne i tak dalej. Niektóre z przedmiotów (większość właściwie), czyli manifestacji Rzeczywistości, zawierają w sobie dwie lub więcej wibracji pochodzących z różnych pasm. Przykładowo sól – wzrokiem obserwujemy, że jest biała, słuchem odbieramy dźwięk, jaki wydaje przy potrząsaniu solniczką, a smakiem rejestrujemy jej słoność. Podstawowe zmysły są narzędziami danymi istocie ludzkiej po to, aby mogła za ich pośrednictwem poznawać to co „na zewnątrz”. Każdy z tych zmysłów jest Twój, czyli to coś, co stanowi część Ciebie, ale nie definiuje Ciebie, czyli Twej Istoty, w żadnym stopniu. Człowiek pozbawiony jednego lub więcej zmysłów nadal jest człowiekiem, nadal jest sobą. Zmysły są trochę jak kończyny – Twoja ręka jest Twoja, Ty jesteś Twą ręką, ponieważ Twa istota rozciąga się na nią, ale jeśli utracisz rękę, Twa Istota nie traci niczego (fantomowy ból). Ręka stanowi część Ciebie, ale nie definiuje Ciebie w żaden sposób. Ot narzędzie, tak samo zmysły.

Umysł także jest zmysłem, tak zwanym szóstym. Nie jest Tobą, nie definiuje Ciebie. To narzędzie dane Tobie abyś mógł poznać to co „wewnątrz”. Każda istota ludzka ma życie wewnętrzne, złożone i wzrastające. Każdy z nas jest Wszechświatem, a Umysł jest zmysłem mającym pomóc nam Poznać Siebie. To bardzo skomplikowane narzędzie, którego trzeba nauczyć się używać. Motocykliści, czy kierowcy ogólnie, znają podobne zjawisko. „Panowanie nad pojazdem” oznacza, że trzeba pojazd utrzymać i nad nim zapanować, a nie dać się mu ponieść i pozwolić aby panował nad nami. Podobnie jest z Umysłem – trzeba nauczyć się nad nim panować bo inaczej on zapanuje nad nami. Trochę jak osiołek, na którym możemy jechać. Problem polega na tym, że nie jesteśmy tego uczeni – owej „jazdy” – i większość z nas kończy z osiołkiem na plecach. Zamiast „jechać” pozwalamy się „ujeździć”.

Umysł to także nie mózg. Mózg to fizyczny nośnik Umysłu. Tak jak nie jesteś Umysłem, nie jesteś mózgiem. Mózg to antena odbiorczo – nadawcza (EEG to właśnie rejestracja emisji i odbioru aktywności mózgu), coś jak telewizor odbierający fale nadawcy. Jak zepsujesz telewizor nie sprawia to, iż nadawane fale przestają istnieć. Można powiedzieć, że Ty jesteś właśnie tym „czymś” co nadaje te fale, a Umysł jest narzędziem oddanym Tobie w celu lepszej komunikacji z fizycznym nośnikiem, czyli trochę innym aspektem Ciebie. To tak wybiegając w przyszłość.

Skomplikowane narzędzia wymagają dobrej znajomości, a dobra znajomość zaczyna się do instrukcji obsługi. Nie dasz dziecku wiertarki bo zrobi krzywdę, sobie lub komuś. Ale przychodzi taki moment w którym możesz dziecko nauczyć posługiwania się tym narzędziem. Po kolei wyjaśniasz co do czego służy i jak działa, tłumaczysz wszystkie elementy, a kiedy przychodzi pora pozwalasz na „jazdę próbną”. To porównanie można odnieść także do samochodu, noża, kuchenki gazowej czy właściwie czegokolwiek. Każde narzędzie trzeba poznać aby móc się nim posłużyć.

Umysł jest narzędziem bardzo skomplikowanym, ale pozbawiono nas instrukcji obsługi. Co więcej istnieje bardzo dużo dowodów na to, iż ktoś celowo robi tak, abyśmy nie nauczyli się korzystać z Umysłu. Tą instrukcją obsługi, której nam brak, jest Trivium. I o Trivium będzie następnym razem.

Popłoch na Mordorze, uciekaj Pisiorze!

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Ulubieniec dzieci

Skomentuj