banner

Wspólnie napiszmy słownik gwary radzyńskiej!

Gdy dziennikarze wszystkich radzyńskim mediów łączą siły – wiedz, że coś się dzieje!

Z inicjatywy prezes zarządu Lokalnej Grupy Działania „Zapiecek”, Katarzyny Krupskiej-Grudzień narodził się pomysł na opracowanie i wydanie w formie książkowej słownika gwary lokalnej – roboczo nazwanych „radzynizmami”.

Publikacja nie będzie mieć charakteru naukowego – będzie zbiorem i analizą charakterystycznego dla mieszkańców Radzynia Podlaskiego i okolic słownictwa i frazeologizmów. Każdy człowiek na różnych etapach swojego rozwoju ma charakterystyczny dla siebie język – idiolekt. Swoisty zbiorowy idiolekt Radzynia Podlaskiego także istnieje – nie został jednak nigdy opisany. Składają się na niego m.in. naleciałości gwarowe, używane nadal archaizmy, ale także neologizmy charakterystyczne tylko dla tego terenu (często są to przykłady „języka rodzinnego”, które wyszły poza obręb jednej rodziny i stały się elementem „języka lokalnego”).

„Rozćmuchać się”, „mantyka”, „kaleń” czy „flażna pogoda” – tutaj używane i zrozumiałe – poza granicami Radzynia są już nieczytelne. Ambicją publikacji jest ich ocalenie dla przyszłości i (w lekkiej, przystępnej formie) osadzenie ich w kontekście językowym oraz obyczajowym. Język jest jednym z najważniejszych elementów kultury, opis lokalnych zachowań językowych to ważny element opisu kulturowego tutejszej społeczności – także w kontekście społecznym i socjologicznym.

Czekamy na Wasze propozycje haseł słownika z opisem. Jest szansa, że znajdą się w książce. Piszcie do nas, na nasz redakcyjny adres: radzyninfo.redakcja@gmail.com. Niedługo na Facebooku powstanie specjalny profil, poświęcony temu zagadnieniu. Słownik gwary będzie więc powstawał na naszych  oczach. Weź w tym udział! Piszcie do nas, na nasz redakcyjny adres: radzyninfo.redakcja@gmail.com.

(Zespół redakcyjny zastrzega sobie prawo do selekcji oraz  redakcji przesłanych słów, zwrotów czy zdań).

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Radzyń wczoraj, a dziś… przegląd „Grota”

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Absolwenci 1977

Skomentuj