banner

Czy istnieje sprawiedliwość społeczna?

Sprawiedliwość społeczna nie schodzi z ust polityków,  a czasami usłyszymy o niej także w kościele. Co to takiego jest i czy w ogóle istnieje sprawiedliwość społeczna?
Sprawiedliwość to pojęcie dwuwartościowe. Albo coś jest sprawiedliwe, albo nie jest. Czy można powiedzieć, że nasze poczucie sprawiedliwości zostało w połowie zaspokojone? Tak samo trudno o wyroku sądowym lub o decyzji przełożonego powiedzieć, że była w połowie sprawiedliwa. W połowie sprawiedliwa, czyli jaka? Albo coś jest sprawiedliwe albo nie jest! Dlaczego więc upiększamy sprawiedliwość przymiotnikiem „społeczna”? Czy sprawiedliwość społeczna to ta sama sprawiedliwość czy inna? Skoro ta sama, to dlaczego ją jakoś wyróżniać?
Wszystko wskazuje jednak na to, że sprawiedliwość społeczna to nie to samo co sprawiedliwość klasyczna. Myślę, że dlatego podkreślamy jej „społeczność” bo nie jest zwykłą sprawiedliwością. A skoro nie jest sprawiedliwością, to jest zwykłą niesprawiedliwością nazwaną dla niepoznaki „społeczną”.
O ile przywykłem do zakłamania, obłudy i fałszu w polityce to dziwi mnie bardzo, że także Kościół odwołuje się do hasła „sprawiedliwości społecznej” i legitymizuje jego „pozytywny” wydźwięk.

„Naprawę państwa należy zacząć od naprawy pojęć” – Konfucjusz

Arek Strojek

Absolwent KUL, matematyk, inicjator spotkań Klubu Republikańskiego w Radzyniu, wykładowca i regionalny koordynator projektu Lekcji Ekonomii dla Młodzieży, działacz Zrzeszenia WiN Inspektorat Radzyń.

Wspomnienia Karola Hurko, cz. 8

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Pogwarki

Skomentuj