banner

Czy PiS to partia prawicowa?

Prawo i Sprawiedliwość kreuje się na partię prawicową, konserwatywną, pro-katolicką. Zastanówmy się czy jest taką partią?


Pojęcie prawicy jest bardzo szerokie i w zależności od kraju różnie rozumiane. Możemy się spierać o poglądy prawicy na gospodarkę. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że partia prawicowa to partia konserwatywna.

Konserwatyzm – ideologia, która bazuje na hasłach obrony porządku społeczno-gospodarczego oraz zachowywania i umacniania tradycyjnych wartości, takich jak: religia, naród, państwo, rodzina, hierarchia, autorytet, własność prywatna. Konserwatyści chcą obronić stary porządek ze względu na przekonanie o ewolucyjnym charakterze zmian społecznych (Wikipedia).
Podejście PiS-u do spraw gospodarczych i socjalnych pokazuje, że partia za nic ma własność prywatą i przedkłada nad tę wartość „dobro społeczne” – cokolwiek to znaczy.

Dzisiejsze głosowanie w sprawie projektu „Stop aborcji” pokazuje, że nie liczy się też rodzina i religia. „Ten projekt przyniósłby odwrotny skutek”- komentował po głosowaniu Jarosław Kaczyński. Konserwatysta, który nad życie ludzkie przedkłada polityczne korzyści? Wolne żarty! Czy liczy się naród? Nie wiem. Zostało państwo, hierarchia i autorytet (czyżby chodziło o autorytet prezesa?)

Kiedyś twierdziłem, że PiS to partia chadecka – chrześcijańska demokracja, tacy pobożni socjaliści. Teraz już wiem, że „Prawi” tylko się na pobożnych kreują. Ot, taki target wyborczy. Gdyby ktoś miał wątpliwości jaki jest ideał „Prezesa” to proszę sobie przypomnieć jak nazywała się pierwsza partia przez niego założona: Porozumienie Centrum. A „Centrum” to nie prawica!

PS. „Działania na rzecz życia” – to nawet nie kompromis – to wymówka. Działaniem na rzecz życia jest jego obrona. I tu nie chodzi o to, co o aborcji myśli Kościół. Życie ludzkie jest największą wartością i parta, która go nie broni nie ma prawa nazywać się prawicową! Co nam zostanie, gdy nie będziemy pewni swojego życia?

PPS. Latarnik.info – strona na której znajdziecie państwo nazwiska posłów głosujących za odrzuceniem projektu. Warto wiedzieć na kogo nie głosować w przyszłych wyborach!

Arek Strojek

Absolwent KUL, matematyk, inicjator spotkań Klubu Republikańskiego w Radzyniu, wykładowca i regionalny koordynator projektu Lekcji Ekonomii dla Młodzieży, działacz Zrzeszenia WiN Inspektorat Radzyń.

Tęczowe dzieci

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Wspomnienia Karola Hurko, cz. 7

Skomentuj