banner

Zwiększymy bezrobocie, czyli jakie obietnice padły w expose.

Dzisiaj Pani Premier Beata Szydło wygłosiła expose. Obiecała w nim, że zwiększy bezrobocie. Nie oczywiście, że Pani Premier nie powiedziała tego wprost. Wprost Beata Szydło powiedziała, że podniesie minimalną stawkę godzinową do 12 zł.

Jak dobrze liczę, to pensja minimalna wzrośnie do 1920 zł. Co oznacza podnoszenie minimalnego wynagrodzenia pisałem TU. W skrócie, pewne prace przestaną być opłacalne i pracodawcy zredukują zatrudnienie. Pani Premier obiecała też likwidację umów śmieciowych. I tu sytuacja wygląda równie ciekawie. Gdy podejmujemy się jakiejś pracy nie interesuje nas pensja brutto i perspektywa przyszłej emerytury. Pytamy, ile dostaniemy na rękę. Likwidacja tak zwanych „śmieciówek” to tak naprawdę większe opodatkowanie dotychczasowego wynagrodzenia. Wszyscy zatrudnieni na takich umowach zarobią mniej. W zamian dostaną obietnicę przyszłej emerytury. Kluczowe jest tu słowo „obietnica” i pytanie czy do niej dożyją?

Wróćmy jednak do minimalnej stawki godzinowej. Rząd, ustanawiając taką stawkę przyznaje, że zarabiamy za mało. Chce nam w ten sposób zagwarantować godziwe wynagrodzenie. Policzmy, 1920 zł miesięcznie to 23 tys. rocznie. Pani Premier obiecała też podnieść kwotę wolną od podatku do 8 tys. złotych. Jeszcze raz – „godziwy” zarobek to 23 tys. rocznie, a kwota wolna to 8 tys. Czy to nie oznacza, że rząd chce opodatkować zarobek który sam uznał za minimalny? Nakazuje pracodawcy płacić nam więcej, a sam zabiera część z tej już przecież „minimalnej” kwoty! A może właśnie o to chodzi. By zwiększyć wpływy do budżetu. Ale zaraz, większe wpływy do budżetu nie oznaczają przecież mniejszych podatków. To rząd nam daje, czy zabiera? Bo mi się wydaje, że zabiera 🙁

A co myślę o innym ważnym punkcie dzisiejszego expose – „Program 500 zł na dziecko”? O tym napiszę innym razem.

wizytówka

Arek Strojek

Absolwent KUL, matematyk, inicjator spotkań Klubu Republikańskiego w Radzyniu, wykładowca i regionalny koordynator projektu Lekcji Ekonomii dla Młodzieży, działacz Zrzeszenia WiN Inspektorat Radzyń.

Lubelskie Targi Piw Rzemieślniczych (28-29.11) – Lublin zaprasza na Andrzejki z kraftem

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Tajemniczy Świat

Skomentuj