banner

„Wspólnota” kiedyś

O czym w 2003 roku pisała lokalna gazeta?

Zacznijmy od numeru 3 (16).

Władze ówczesnej Akademii Podlaskiej w Siedlcach, interesowały się utworzeniem filii Wydziału Humanistycznego w naszym mieście.

Adam Świć, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury zdobył II miejsce na 20-tym Jubileuszowym Turnieju Limeryków w Bogatyni. Przewodniczącym Rady Nadzorczej PEC został Waldemar Pachucki.

Jacek Jankowski, złożył mandat poselski, w związku ze zmianami przepisów ustawy o samorządzie gminnym. Mieszkańcy uskarżali się na głośne zachowanie uczestników zabaw w kawiarni „Rock Cafe”, przy ulicy Warszawskiej. Temat ten został także poruszony na sesji Rady Miasta, a właściciel kawiarni dostał pouczenie.

Nowym dyrektorem szpitala, został Lechosław Budzyński.

W gminie Kąkolewnica  zaplanowano budowę kanalizacji oraz hali gimnastycznej.

DSC_0461

Na łamach 4. numeru tygodnika, mogliśmy przeczytać o planach budowy obiektów sportowych (głównie w okolicach parku), a także o karygodnym błędzie lekarzy z naszego szpitala, którzy po wykonaniu rzadkiego i skomplikowanego zabiegu przeszycia ręki, wysłali chorego w 340-kilometrową podróż. Po pokonaniu trasy stan pacjenta uległ pogorszeniu na tyle, że trzeba było rękę amputować.

W Adamkach wybudowano nowe wysypisko śmieci. Mirosław Kałuski, ówczesny wójt gminy Radzyń, początkowo nie wyrażał zgody na lokalizację inwestycji w Adamkach, jednak po wizycie w nowoczesnym zakładzie w Puławach, podjął decyzję o rozpoczęciu budowy wysypiska.

W Radzie Powiatu –  zmiany na stanowiskach. Wybrano nowych przedstawicieli do Rady Społecznej ZOZ. Zostali nimi: Włodzimierz Szkurłat, Marek Borysiewicz, Ireneusz Kaczorek, Jan Gil i Jarosław Kamecki. Po ustąpieniu Jana Kuszpy z funkcji wiceburmistrza, stanowisko to zajął Ireneusz Kaczorek, dyrektor gimnazjum w Czemiernikach, a wiceprzewodniczącym Rady Powiatu, został Andrzej Olko.

DSC_0478

W numerze 5 (18), dziennikarze „Wspólnoty”, pisali o tym, że ówczesny burmistrz, Witold Kowalczyk, został okrzyknięty najbogatszym burmistrzem Lubelszczyzny, a Mateusz Orzechowski został prezesem Stronnictw Konserwatywno-Ludowego.

Wójt gminy Kąkolewnica, Adam Kurowski nie uzyskał absolutorium, co nie zdarzyło się nigdy wcześniej w powiecie.

DSC_0485

W kolejnym wydaniu gazety, znalazł się artykuł o referendum dotyczącym przystąpienia do Unii Europejskiej, a w naszym powiecie, chyba trafniej byłoby powiedzieć, nie przystąpienia do tej wspólnoty państw, bowiem mieszkańcy naszego regionu wyrazili swój negatywny stosunek do wejścia w krąg państw nowej Europy.

Na sesji Rady Miasta sporo kontrowersji  wzbudził zakaz sprzedaży alkoholu po 22, a także plan na wakacje 2003 ROKIR-u. Burmistrz miasta zaapelował o to, aby zwiększyć wydatki na pokrycie dywanikami bitumicznymi  ulicy Konopnickiej, kosztem zmniejszenia wydatków na szkoły. Podnoszono sprawę złego stan dróg w mieście oraz zorganizowania festynu 1-majowego na stadionie miejskim, mimo, że uchwała tego zakazywała.

 W Adamkach wybudowano nowoczesną spalarnię i sortownię śmieci.

DSC_0505

Na łamach następnego numeru „Wspólnoty”, opisywano procesje Bożego Ciała w regionie.

Na sesji Rady Powiatu znowu powrócił temat zadłużenia radzyńskiego szpitala. Radny Jerzy Rębek, zarzucał staroście bierność  oraz, że „bez entuzjazmu odnosi się do problemów placówki”.

Powiatowy Urząd Pracy, przedstawił informacje o bezrobociu w rejonie. Według tych danych, 4864 osoby  w 2003 roku, pozostawało bez pracy.

 

Już jutro w samo południe uroczystości na Uroczysku „Baran”

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Rys historyczny I LO

Skomentuj