banner

Przywrócić pamięć o bohaterach – Artur Piekarz z IPN o poszukiwaniach grobów Żołnierzy Niezłomnych

W czwartek, 7 czerwca, przypadała kolejna rocznica śmierci Jana „Płomienia” Grudzińskiego, żołnierza niepodległościowego, który został zamordowany w 1948 roku na Zamku w Lublinie. Przy tej okazji do naszego miasta zawitał Artur Piekarz z lubelskiego IPN-u. Zaprezentował dotychczasowe wyniki prac archeologicznych na cmentarzu przy ul. Unickiej, gdzie znaleziono szczątki wielu Żołnierzy Wyklętych.

Podjęcie prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na lubelskim cmentarzu jest wynikiem badań naukowych przeprowadzonych przez dyrektora Oddziału IPN w Lublinie, Marcina Krzysztofika, oraz pracownika Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji w Lublinie Artura Piekarza. Ten ostatni w wykładzie połączonym z prezentacją multimedialną przybliżał zgromadzonym w sali wikariatu parafii Św. Trójcy specyfikę pracy archeologa, sposoby „pracy” ubeckich oprawców oraz sylwetki ich ofiar, których grzechem był… patriotyzm, za który zostali nazwani „bandziorami” i zamordowani.

Współczesne badania historyków z IPN mają wielką wartość, ponieważ mogą zapobiec tej drugiej „śmierci”, jaką jest wymazywanie żołnierzy podziemia z historii. Zapraszamy do wysłuchania wykładu! Polecamy także wykład Grzegorz Karpińskiego o „Płomieniu”.

Dni Radzynia, dzień I

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Nostalgiczna Noc Bibliotek w MBP

Skomentuj