banner

Środa Popielcowa – początek Wielkiego Postu

Dzisiejszą Środą Popielcową rozpoczyna się w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu. Jest to czas nawrócenia i pokuty. Podkreślają to słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, jakie kapłani wypowiadają dziś podczas obrzędu posypania głów popiołem.

Długość trwania Wielkiego Postu to nawiązanie do 40-dniowego pobytu Jezusa na pustyni, gdzie po przyjęciu chrztu z rąk św. Jana Chrzciciela a przed rozpoczęciem publicznej działalności pościł i był kuszony przez szatana.

Zwyczaj posypywania głów popiołem pojawił się w liturgii Kościoła w VIII wieku, od 1091 roku obowiązuje w całym Kościele. Popiół pochodzi z ze spalonych palm, poświęconych przed rokiem.

Wielki Post to czas wewnętrznego nawrócenia. Służą temu m.in. odprawiane w piątki Nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz Gorzkie Żale odprawiane w niedziele.

W tym czasie obowiązuje fioletowy kolor szat liturgicznych. Kościół zakazuje w Wielkim Poście organizowania hucznych zabaw.

Dziś, w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, który oznacza, że można spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta, oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Post ścisły obowiązuje od 18 do 60 roku życia, a wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych od 14 roku życia.

Z parafii Św. Anny

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Z parafii Św. Trójcy

Skomentuj