banner

Ostatnie trzy miesiące, czyli spoglądamy wstecz (cz.IV)

O czym pisaliśmy w październiku, listopadzie i kończącym się grudniu?

Październik

 1. Trzy nowe tomiki poezji ukazały się w Radzyniu Podlaskim nakładem Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych. Były to:”Blask świętości” Janusza Szalasta, „Odzyskany czas” Gertrudy Banachowicz oraz Bogdana Czeżyka „Wolne żarty nie na żarty”
 2. Branica Radzyńska to wieś o sadowniczych i ogrodniczych tradycjach. Dlatego nie dziwi fakt, że to właśnie tu obchodzone jest Święto Owoców i Warzyw “Czerwone Jabłuszko”. Za nami już III edycja tej imprezy.
 3. 5.10, w SOSW, obchodzono Dzień Patrona, który był punktem kulminacyjnym tegorocznych IV Dni z Aniołami.
 4. 6.10 miała miejsce uroczystość związana z przyjęciem do Szkoły Podstawowej nr 2 nowych uczniów.
 5.  Jesteśmy najlepszą gminą w Polsce pod kątem edukacji ekologicznej! Radzyń zwycięzcą XVI edycji Konkursu o Puchar Recyklingu w kategorii “Edukacja Recyklingowa”.
 6. Jak poinformowaliśmy 10.10: miasto Radzyń Podlaski nie posiada obiektów spełniających kryteria do zakwaterowania cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową. W związku z tym liczba uchodźców jaką miasto może przyjąć jest równa zeru.
 7. W sobotę,10.10 grupa członków Rejonu 3/6 Radzyń Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość udała się do  pounickiego kościółka pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Bezwoli na swój dzień skupienia.
 8. 15.10 popularna „Dwójka” obchodziła piękny jubileusz
 9. Z radością informowaliśmy, że… do księgarń trafi piętnasty zeszyt KOZIEGORYNKU (nr XIX-XX), którego tematem przewodnim jest BAŚŃ.
 10. Msza św., akademia, wystawa – to punkty radzyńskich obchodów  35-lecia “Solidarności”
 11. 22.10 w Sanktuarium MBNP odbyła się uroczysta Msza Święta, rozpoczynająca Nowennę przed ŚDM Kraków 2016.
 12. 25.10, podczas wyborów parlamentarnych,radzyniacy najwięcej głosów (2966) oddali na PiS, co stanowi 45,92% ważnie oddanych głosów.Frekwencja wyborcza w Radzyniu wyniosła 51,67% . Najwięcej, 1594 głosów w mieście otrzymał Robert Mazurek. Oddał na niego głos co czwarty radzyński wyborca.
 13. Mini przewodnik prezentujący najważniejsze radzyńskie zabytki został wydany przez Urząd Miasta.
 14. 28.10, podczas sesji Rady Miasta, zdecydowano o powstaniu ławeczki Rudolfa Probsta
 15. 31.10 ulicami miasta przeszedł Korowód Świętych

 Listopad

 1. 6.11  sala gimnastyczna radzyńskiego I LO zamieniła się w miejsce, gdzie chętni mogli dokonać wymiany ubrań, książek, płyt  oraz podziwiać rękodzieło autorstwa Anny Tracz i Jolanty Sidor
 2. 7.11  radzyniacy mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu. Promocja nowego “Koziegorynku”, prezentacja tomiku “Krystalizacja” Artura Rogalskiego i rewelacyjny występ rapera “Dolara” – Tomka Dymka
 3. 8.11 w radzyńskim sanktuarium MBNP odbyła się konferencja, połączona z wystawą : “Święta Pamięć Narodu Polskiego. Ksiądz Stanisław Brzóska”.
 4. 10.11 w kościele Błogosławionych Męczenników Podlaskich, odbył się  koncert grupy Arti Sentemo uświetniający obchody Dnia Niepodległości.
 5. 11.11, podczas radzyńskich obchodów Święta Niepodległości, burmistrz Jerzy Rebęk, powiedział: Dziś my jako spadkobiercy wspaniałej tradycji, nie poddając się manipulacjom, musimy kultywując i doceniając przeszłość, dbać o przyszłość wolnej ojczyzny. 
 6. 15.11 miał miejsce I Spacer Rodzinny, podczas którego rozegrano grę miejską “Zorientuj się na Polskę”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich.
 7. Tego samego dnia, 5 małżeństw z terenu miasta i gminy Radzyń Podlaski świętowało Złote Gody.
 8. I LO zorganizowało I Radzyński Tydzień Teatru, na którym swoje spektakle zaprezentowały wszystkie grupy teatralne z Radzynia i okolic. Świetna inicjatywa!
 9. 21.11 na scenie radzyńskiej Oranżerii, zaprezentowała się Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo. Koncert grupy połączony był z promocją ich najnowszej płyty.

Grudzień

 1. Od 4.12 możemy podziwiać w całej okazałości zamontowane niedawno w naszym mieście iluminacje świetlne

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Z lokalnej prasy, czyli tylko koni żal

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Z lokalnej prasy, czyli godne pochwały

Skomentuj