banner

Czym kierować się przy wyborze kredytu konsolidacyjnego?

Konsolidacja to hasło, którym banki posługują się w swojej ofercie na coraz szerszą skalę. Co jednak ono tak naprawdę oznacza? Zacznijmy od krótkiego przypomnienia, czym właściwie jest kredyt konsolidacyjny.

Rozwiązanie to opiera się na tym, że wszystkie swoje zobowiązania wobec różnych banków przenosimy do jednego, dzięki czemu uzyskujemy ujednolicone oprocentowanie. Korzyść kredytobiorcy polega również na tym, że nie musi on już pamiętać o terminie spłat kilku zobowiązań, jest to wygodniejsze, a raty za kredyt połączone w jedną opiewają często na kwotę niższą niż gdyby chcieć je spłacać osobno. To ratunek przede wszystkich dla tych, którzy są o krok od popadnięcia w spiralę zadłużenia i chcą uporządkować swoje finanse. Należy jednak pamiętać, że niższa rata oznacza dłuższy okres kredytowania.

Aby kredyt konsolidacyjny był jak najlepszy dla naszego portfela, wystarczy przy wybieraniu go kierować się kilkoma prostymi zasadami.

Przede wszystkim aby w ogóle otrzymać taki kredyt, trzeba przejść procedurę podobną do tej, jaka zachodzi przy „normalnym” tego typu produkcie, czyli weryfikację naszej historii kredytowej, zdolności do spłaty zobowiązań oraz ogólnej kondycji finansowej.

Przy wyborze kredytu konsolidacyjnego lepiej nie decydować się od razu na jeden bank, lecz złożyć wniosek do minimum trzech. Da nam to skalę porównawczą i możliwość wybrania spośród kilku opcji, zwłaszcza że samo złożenie wniosku nic nas nie kosztuje i nie oznacza od razu zaciągnięcia kredytu. Możemy natomiast w ten sposób otrzymać szacunki dotyczące kwoty kredytu, jego całkowitej sumy do spłaty oraz symulację płatności poszczególnych rat.

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

Najbardziej popularne rodzaje kredytu konsolidacyjnego to taki kredyt w wersji gotówkowej i hipotecznej, istnieje jednak między nimi kilka dość znaczących różnic. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy z reguły pokrywa bieżące zadłużenia typu debety, karty kredytowe, pożyczki w innych bankach, a często w jego ramach bank pożycza nam również dodatkową gotówkę na dowolny cel, na przykład na spłatę pożyczki u znajomych. Ten drugi rodzaj, czyli kredyt konsolidacyjny hipoteczny, jest natomiast, jak sama nazwa wskazuje, powiązany ze spłatą zadłużeń za mieszkanie lub dom. Jest on przyznawany na czas dłuższy niż w przypadku konsolidacji gotówkowej, ale ma też niższe oprocentowanie. Poza tym wymaga on zabezpieczenia w postaci hipoteki – czyli w razie niemożności spłaty bank zajmuje nieruchomość. Natomiast kredyt konsolidacyjny gotówkowy ma zwykle mniejszą sumę i okres kredytowania jest tutaj krótki, ale za to zwykle nie jest wymagane zabezpieczenie kredytu lub jest to cesja ubezpieczenia na życie.

Kredyt konsolidacyjny – wybierz go tylko po porównaniu z innymi

Najlepszym sposobem na to, aby podjąć jakąkolwiek decyzję o zaciągnięciu kredytu, jest staranne porównanie ofert banków. Można to zrobić, odwiedzając ich oddziały, dzwoniąc na infolinie i spotykając się z doradcami, przeglądając strony internetowe i fora tematyczne. Innym sposobem będzie zajrzenie na stronę https://www.pado24.pl/ i skorzystanie z tamtejszej porównywarki finansowej. Wystarczy wpisać odpowiednie dane i porównać, a wtedy otrzymamy czarno na białym zestawienie kredytów konsolidacyjnych, które odpowiadają naszym kryteriom. Decyzję możemy w ten sposób podjąć na spokojnie, w zaciszu własnego domu. Ale to nie koniec dobrych stron zamieszczonej na PADO24 porównywarki. Korzystanie z niej jest darmowe, a strona oferuje również ciekawe artykuły do poczytania, aby każdy mógł dowiedzieć się czegoś więcej o finansach, ranking kredytów i przydatne wskazówki na przykład na temat tego, jak oszczędzać na codziennych sprawach czy też jak bezpiecznie korzystać z prądu i gazu. To i wiele innych na PADO24!

Euroschool zaprasza

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

ProSenior24 – kim jesteśmy?

Skomentuj