banner

Radzyńscy turyści w gronie najlepszych w woj. lubelskim!

8 i 9 maja w Stawie k. Chełma przeprowadzony został finał wojewódzki XLIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK. O miano najlepszego młodzieżowego zespołu w województwie lubelskim ubiegało się 31 drużyn wyłonionych kolejno w eliminacjach szkolnych, miejskich, powiatowych i oddziałowych.

Celem turnieju jest poznawanie i popularyzowanie przez młodzież piękna Ziemi Ojczystej, jej przeszłości i teraźniejszości. Ponadto impreza upowszechnia krajoznawstwo i turystykę jako formę aktywnego wypoczynku oraz umożliwia wymianę doświadczeń i prezentację w zakresie turystyki i krajoznawstwa.

Organizatorem tegorocznych eliminacji wojewódzkich był Oddział PTTK w Chełmie, natomiast gospodarzem turnieju Zespół Szkół w Stawie. Po uroczystym rozpoczęciu imprezy wszyscy udali się do miejscowego lasu, gdzie współzawodnictwo rozpoczął turystyczny marsz na orientację. Następnie przeprowadzony został test wiedzy, w którym młodzież musiała wykazać się znajomością wszystkich rejonów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem województwa podlaskiego – gospodarza finału centralnego XLIII OMTTK PTTK. Ponadto test sprawdzał znajomość udzielania pierwszej pomocy, topografii, zasad ruchu drogowego oraz wiedzę o PTTK i turystyce. W popołudniowym bloku konkurencji uczestnicy wykorzystywali też swoje umiejętności w praktyce. Musieli między innymi zmierzyć się z kolarskim torem przeszkód, wykazać się umiejętnością rzutu do celu, rozpoznać atrakcje turystyczne woj. lubelskiego i rośliny występujące w naszych lasach, a także udzielić pierwszej pomocy przedlekarskiej. Ocenie podlegały również zdobyte odznaki turystyczne.

W sobotni poranek młodzież udała się na zwiedzanie gminy Chełm, a po południu odbyło się ogłoszenie wyników i podsumowanie imprezy.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła drużyna z Woli Osowińskiej w składzie: Julia Żurawska, Marcin Krasucki i Dawid Latoch (opiekun – Hanna Gołoś). Wśród gimnazjalistów najlepiej z radzyńskich drużyn wypadła ekipa z Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim. Drużyna w składzie: Aleksandra Gątarczyk, Aleksandra Mitura i Paweł Przegaliński (opiekun – Dorota Staroń) zajęła czwarte miejsce. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wysokie drugie miejsce zajął zespół I LO w Radzyniu Podlaskim w składzie: Michał Kołodziej, Przemysław Musiatowicz i Michał Wierzchowski (opiekun – Robert Mazurek).

Najlepsi w każdej kategorii wiekowej otrzymali dyplomy, puchary i narody rzeczowe. Jednak to nie one były najważniejsze. Zwycięskie drużyny w każdej kategorii wiekowej uzyskały awans do finału centralnego XLIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK, który w dniach 28-31 maja odbędzie się w Supraślu (woj. podlaskie).

Tekst i zdjęcia: Robert Mazurek

„Skwer Podróżników” powstanie w centrum Radzynia

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Uroczyste otwarcie Skweru Podróżników w Radzyniu Podlaskim

Skomentuj