banner

Żywa legenda kajakarstwa w Radzyniu Podlaskim

Aleksander Doba jako pierwszy człowiek na świecie samotnie przepłynął kajakiem Ocen Atlantycki z wykorzystaniem wyłącznie własnych mięśni i siły woli, bo ona najbardziej była tutaj potrzebna – tak powitał Rober Mazurek specjalnego gościa 13. edycji Spotkania z Podróżnikami.

Przedstawił także krótki życiorys gościa: Aleksander Dobra urodził się 9 września 1946 roku w Swarzędzu, podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca. Ukończył Politechnikę Poznańską. Od lat 70. XX wieku mieszka w Policach, gdzie pracował w zakładach chemicznych. Obecnie jest na emeryturze. Ma żonę Gabrielę i dwóch synów: Bartłomieja i Czesława. Jest pierwszym człowiekiem w Europie, który na przełomie 2010-2011 przepłynął Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. 3 lata później powtórzył swój wyczyn. Tym razem przepłynął od portu w Lizbonie, poprzez krótki postój na Bermudach, a na Florydzie w Stanach Zjednoczonych zakończył swój rejs. Miał wtedy 68 lat. Ponadto jako pierwszy kajakarz opłynął całe Polskie wybrzeże od Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Aleksander Doba przepłynął kajakiem także morze Bałtyckie i Bajkał. Na początku 2015 roku przez czytelników amerykańskiej edycji National Geographic został wybrany podróżnikiem roku.

Następnie głos zabrał Aleksander Dobra, który podziękował Robertowi Mazurkowi za zaproszenie oraz za to, że mógł uczestniczyć w inauguracji Skweru Podróżników. Podróżnik opowiedział o swojej drugiej Transatlantyckiej Wyprawie Kajakowej, którą rozpoczął 5 października 2013 roku a zakończył 17 kwietnia 2014 roku. Na początku podkreślił, że przed nim już 3 osoby przepłynęły Atlantyk, jednak ograniczyli się do trasy z wysp do wysp, a nie tak jak uczynił to Aleksander Doba z kontynentu na kontynent. Kajakarz żywo oraz z humorem przedstawił wszystkie przeciwności oraz wspaniałe chwile na Atlantyku. Pokazał całą budowę kajaka, który jest niezatapialny oraz nie mógł pływać do góry dnem, wspominał o spotkaniach z rekinami, o problemach z satelitą oraz z radości kiedy spotykało się żywą duszę.  Organizatorem obu transatlantyckich wypraw Aleksandra i budowniczym kajaka był Andrzej Armiński.

Na zakończenie Burmistrz Miasta Jerzy Rębek wręczył podróżnikowi pamiątkową karykaturę, a Robert Mazurek koszulkę z logiem „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami”.

Spotkanie z podróżnikiem Aleksandrem Dobą

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Uroczyste otwarcie Skweru Podróżników w Radzyniu Podlaskim

Skomentuj