banner

Budowa Kościoła MBNP w Radzyniu – zdjęcia!

Postać ks. prałata Witolda Kobylińskiego, niezapomnianego, charyzmatycznego proboszcza parafii Trójcy św. w Radzyniu Podlaskim ( 1972-1988), wpisała się na trwałe w historię miasta. To także inspirator budowy i pierwszy budowniczy radzyńskiego kościoła MBNP.

Starania o budowę rozpoczęły się już w 1978r . W intencji budowy kościoła ks. Kobyliński z wiernymi rozpoczął Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Niestety, starania o pozwolenie na budowę napotkały na duży opór ówczesnych władz komunistycznych. Zgoda została wydana dopiero w 1983r.

Ks. Prałat wraz z parafiami i wspierającymi go wikariuszami, prowadził budowę kościoła w latach 1983-1988. W tym czasie prowadził też własnoręcznie pisaną, „Kronikę budowy kościoła pw Matki Bożej Nieustającej Pomocy” [jej fragmenty znajdziecie Państwo w jutrzejszym wpisie – przyp.red].

Niestety, nie dokończył jej, zachował się rękopis z lat 1983-85. Kronika znalazła się w 13 tomie „Radzyńskiego Rocznika Humanistycznego” 2015r. Jego uzupełnieniem jest ponad 150 czarno – białych zdjęć z budowy, pochodzących z lat 1983 i 1984 oraz 1986.

Tom 13 „Radzyńskiego Rocznika Humanistycznego” jest już dostępny w radzyńskich księgarniach.

***

 

 

Radzyń dawniej i dziś

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

I Puchar Świata CONCEPTUS MASTERS – FOTORELACJA

Liczba komentarzy 1

  1. l32012
    17/06/2015

    Świetne zdjęcia. Pamiętam jeszcze te drewniane stemple w górnej części kościoła i ta drewnianą „stodołę-magazynek”. Wszystko powstawało na łąkach i polach. Ul. Wyszyńskiego też jeszcze nie było. Jeżeli ktoś ma zdjęcia Radzynia z tamtych lat, to są to świetne artykuły. Można sobie przypomnieć jak to było kiedyś, a młodszym pokazać.

Skomentuj