banner

Wielki Piątek: fotorelacja z Drogi Krzyżowej w Jerozolimie (cz.II)

 Dziś prezentujemy zdjęcia z odbytej przez pielgrzymów Drogi Krzyżowej ulicami Jerozolimy.

Jak relacjonuje jeden z uczestników: Trzeba wspomnieć, że głównym budulcem w Jerozolimie jest piaskowiec, a nie tak jak u nas cegła. Droga Krzyżowa znajduje się w starej części Jerozolimy, gdzie uliczki są bardzo wąskie. Czasami krzyż trzeba nieść pionowo. Ulice wyłożone są płytami, czasami idzie się po schodach. Całe miast jest ściśle zabudowane. 

Do miejsca stacji IV wchodzi się przez…sklep, a wychodzi przez kościół i małe podwórko. Ostatnie stacje są już na terenie Bazyliki Grobu Pańskiego. Nieraz zaskakują umiejscowienie poszczególnych stacji: tabliczki z numerami znajdują się w różnych niespodziewanych miejscach. Z ulicy wchodzisz na mały dziedziniec, podwórko, do kościoła.

Drogę Krzyżową rozpoczęliśmy na terenie Instytutu franciszkańskiego, gdzie znajdują się dwie pierwsze stacje. Na miejscu tym kiedyś znajdowała się rzymska twierdza Antonia. Odkryto pozostałości tej twierdzy.

Stacje I-IX znajdują się w starej części Jerozolimy, pozostałe -wewnątrz Bazyliki Grobu Pańskiego.

Następnie posuwaliśmy się wąskimi uliczkami Jerozolimy, wśród handlujących i przechodniów – odbywa się tam normalny ruch uliczny. Gwar żyjącego miasta nie ułatwia poruszania się, ani zamyślenia nad męką Jezusa.  Mimo tego, Chrystus niósł krzyż właśnie w takich okolicznościach. Nikt nie spodziewał się, że idący z krzyżem Syn Boży niesie na swych ramionach ich zbawienie.

Tą drogą przeszły miliony pielgrzymów z całego świata. Chcieli osobiście dotknąć tych świętych miejsc. Jak mawiał nasz przewodnik: najważniejszym świadkiem Ziemi Świętej są kamienie.

Nawet tutaj widać polskie ślady. Wystrój kaplicy trzeciej stacji ufundowali w czasie wojny polscy żołnierze i uchodźcy. Rzeźbę Chrystusa upadającego pod krzyżem wykonał Polak, Tadeusz Zieliński.

Podążanie drogą Męki Chrystusa było wielkim przeżyciem duchowym.

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

W sieci: koncert pieśni wielkopostnych w Woli Osowińskiej

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

W sieci: pieśni Wielkiego Czwartku i Piątku

Skomentuj