banner

Nasz nowy cykl: radzyniacy (i nie tylko) wypełniają kwestionariusz Prousta

Obok tradycyjnych wywiadów, wprowadzonego niedawno „alfabetu” chcemy zaproponować oryginalną propozycje „odpytywania” –  tzw. kwestionariusz Prousta.

Kwestionariusz Prousta to rodzaj zabawy towarzyskiej znanej wśród europejskich mieszczan co najmniej od 2 poł. XIX wieku. Nazwa kwestionariusza pochodzi od nazwiska francuskiego pisarza Marcela Prousta (ur. 1871 – zm. 1922). Kwestionariusz składał się z kilkunastu pytań dotyczących osobowości osoby, która na nie odpowiadała, jej upodobań, zamiłowań itp. Pozornie błahy, stał się kwestionariusz Prousta jednym z pierwszych przykładów „testu” osobowości. Doczekał się również wielu adaptacji.

Kwestionariusz Prousta tak naprawdę z Marcelem Proustem ma tyle wspólnego, że pisarz wypełnił go w swoim życiu dwukrotnie. W rzeczywistości ta nieskomplikowana zabawa była paryską rozrywką salonową II poł. XIX wieku, zainicjowaną przez córkę prezydenta Francji Felixa Faure’a – Antoinette.

Odpowiadanie na kilkanaście najprostszych jakie można zadać pytań, jest jak fotografowanie stanu swojego umysłu w danej chwili. Odczytywanie odpowiedzi, zwłaszcza po czasie, pozwala złapać dystans do siebie. A czasem mocno rozbawia. Nic dziwnego, że już ponad sto lat Kwestionariusz Prousta robią sobie ludzie na całym świecie. Chyba najbardziej znana odmiana to jednak kwestionariusz Vanity Fair. Jest w tym modowym miesięczniku do dziś.

Już wkrótce na naszej stronie – wszystko, co chcieliście wiedzieć o znanych radzyniakach (mniej lub bardziej), a wstydziliście się zapytać.

a5fc685b889f86de09552f9c676322dd,640,0,0,0

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Mam zawsze dużo pracy – wywiad ze Zdzisławem Wosiem

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Zbigniew Smółko wypełnia kwestionariusz Prousta

Skomentuj