banner

Olimpijskie finały w zasięgu ręki

Dla uczniów I LO ostatni tydzień 1. semestru był czasem wytężonej pracy i niezwykłych emocji. Akurat w tym okresie odbywały się bowiem półfinały dwóch olimpiad przedmiotowych.

Gdy tworzone już dekoracje na salę przypominały, że poloneza wkrótce czas zacząć, Michał Grzywacz, Natalka Kwasek i Patryk Skrzeczkowski wzięli udział w zawodach II stopnia Olimpiady Astronomicznej w Katowicach.

Półfinał odbył się 22 stycznia w słynnej katowickiej „ósemce”, czyli VIII  LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. Uczniowie z radzyńskiego liceum zmierzyli się w walce o finał z rówieśnikami z kilkudziesięciu najlepszych liceów w Polsce z Warszawy, Krakowa, Gdyni, Wrocławia, Gdańska, Torunia i Szczecina.

W tym roku, półfinał był o tyle nietypowy, że odbył się w trzech miastach. Tradycyjnie, we Włocławku i Katowicach,  oraz dodatkowo, ze względu na liczbę zakwalifikowanych uczestników – w Szczecinie.

Zadania do rozwiązania oczywiście były, jak przystało na olimpiadę, astronomiczne. Należało na przykład ocenić wielkość gwiazdową światła popielatego Księżyca. Wyniki zmagań półfinałowych za trzy tygodnie.

Już w dzień studniówki 27 stycznia w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu miał z kolei miejsce II etap Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z przedmiotu fizyka.

W tej prestiżowej olimpiadzie na tym poziomie uczestniczy prawie 2000 uczniów w całej Polsce, z przedmiotów: matematyka, geografia, chemia i fizyka. Z I LO w Radzyniu wzięła w niej udział „szóstka na szóstkę” w składzie: Ola Czuba, Natalka Kwasek, Justyna Zabielska, Michał Grzywacz, Sebastian Kanatek i Piotrek Kurowski. Wszyscy z nich to uczniowie klasy III B o profilu mat-fiz-inf. Wyniki etapu okręgowego poznamy 23 lutego. Już dzisiaj gratulujemy zarówno uczniom jak i ich nauczycielowi – panu Leszkowi Szalastowi.

Zdj. I LO

76 rocznica przekształcenia ZWZ w AK w I LO

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

„Bronią były także kapelusze” – konferencja o AK

Skomentuj