banner

Licealiści pamiętają o Rudolfie Probście

W 2. rocznicę śmierci Rudolfa Probsta (13 II 2017 r.) Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim zorganizowało pokaz filmu TVP Historia pt. „Byłem w Gestapo”.

Jest to trzymająca w napięciu opowieść o czasach wojny – fabularyzowany dokument, w którym wspomnienia Rudolfa Probsta z czasów wojny ilustrowane są fotografiami z archiwum bohatera i inscenizacjami z czasów jego agenturalnej pracy na Gestapo. Ponadto zaprezentowana została wystawa poświęcona jego życiu i działalności patriotycznej.

W projekcji filmu uczestniczyła cała społeczność szkoły, a wśród gości znalazła się Małgorzata Łysik, córka Rudolfa Probsta. Spotkanie otworzyła Ewa Grodzka – dyrektor I LO, z którym Rudolf Probst był związany przez 29 lat. W kilku zdaniach przybliżyła ona wszystkim zebranym jego sylwetkę.

Rudolf Probst urodził się 23 marca 1923 r. w Jaśliskach (powiat sanocki). Był żołnierzem ZWZ-AK, łącznikiem i kolporterem prasy konspiracyjnej. Od listopada 1943 do czerwca 1944 r., na rozkaz Armii Krajowej, pracował jako tłumacz w sanockiej placówce Gestapo. Przekazując informacje o planowanych aresztowaniach i łapankach uratował dziesiątki osób związanych z polskim ruchem oporu. Przekazał też polskiemu podziemiu gestapowską listę konfidentów.

Po zakończeniu II wojny światowej Rudolf Probst wyjechał do Siedlec, gdzie odnalazł rodziców. W 1946 r. zamieszkał w Lublinie, zdał maturę i rok później rozpoczął studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS. W 1949 r. podjął pracę w Tarnogórze jako nauczyciel biologii i chemii. W latach 1951-55 pracował w szkole w Grabowcu, w tym przez ostatnie dwa lata na stanowisku dyrektora. Następnie przeniósł się do Radzynia Podlaskiego, gdzie rozpoczął pracę w liceum. Był nauczycielem biologii, języka niemieckiego i pełnił funkcję dyrektora szkoły (1959-1963). Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim (1972 r.), a także założycielem Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK nr 21 przy radzyńskim liceum (1975 r.).

W latach 90. XX wieku wstąpił to Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i został wiceprezesem oddziału tej organizacji w Radzyniu Podlaskim. Został odznaczony m.in. Krzyżem Partyzanckim (1971 r.), Złotym Krzyżem Zasługi (1981 r.), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1986 r.) i Krzyżem Armii Krajowej (1998 r.).

Rudolf Probst zmarł 13 lutego 2015 r.

zdj.: R. Mazurek

 

Astronomiczny sukces w I LO

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

„Mirëmëngjes!” (Dzień dobry!) AIESEC w I LO

Skomentuj