banner

Nasi u sąsiadów

Od niedzieli grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim gości w Niemczech, w miejscowości Tuttlingen, w landzie Badenia – Wirtembergia w ramach wymiany młodzieży szkolnej nawiązanej w listopadzie 2011 r.

W weekend zwiedzali słoneczny Berlin, w poniedziałek – Poczdam i pałac Sanssouci – rezydencję króla Prus Fryderyka II Wielkiego, potem udali się  wprost do Tuttlingen.

Spotkania uczniów z Radzynia i Tuttlingen stały się już tradycją. Co roku we wrześniu Niemcy przyjeżdżają do I LO w Radzyniu, a licealiści z Radzynia odwiedzają niemieckie miasto w marcu lub w kwietniu. Uczniowie z I LO odwiedzają swoich kolegów już po raz szósty.

zdj.: I LO

Szkołą partnerską dla radzyńskiego liceum jest w Niemczech Gimnazjum im. O. Hahna w Tuttlingen. Uczniowie klas 10 – 12 są rówieśnikami naszych licealistów. Nauka w niemieckim gimnazjum kończy się egzaminem maturalnym.

Wyjazd grupy polskiej ma charakter rewizyty po kolejnym spotkaniu młodzieży w Radzyniu.

Wczoraj odbyli wędrówkę w Dolinie Dunaju

Dyrekcja i nauczyciele niemieccy w Tuttlingen zapewniają radzyńskim licealistom bogaty  program kulturo- i krajoznawczy. Uczniowie poznają szkołę OHG w Tuttlingen, która na  przyjazd jest udekorowana flagami narodowymi. Uczestniczą w zajęciach lekcyjnych, będą mieli okazję poznać typowy szkolny dzień niemieckiego ucznia, a także wziąć udział w warsztatach polsko – niemieckich, nastawionych na wzajemne porozumienie wbrew tzw. barierze językowej. Młodzież jest bardzo podobna w obu krajach, ma jednakowe zainteresowania i świetnie potrafi zorganizować sobie wolny czas i bawić się razem, np. grając w piłkę nożną, minigolfa czy kręgle.

Wizyta to także zwiedzanie miasteczko Tuttlingen, które – dwukrotnie większe od Radzynia Podlaskiego – jest światowym potentatem w produkcji narzędzi chirurgicznych.

 

Uczeń I LO laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Uczniowie z I LO gościli w Niemczech

Skomentuj