banner

Uczniowie z I LO gościli w Niemczech

W dniach 07– 15 kwietnia 22 – osobowa grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim po raz szósty gościła w Niemczech, w miejscowości Tuttlingen, w landzie Badenia – Wirtembergia. Wyjazd odbywał się w ramach wymiany młodzieży szkolnej nawiązanej w listopadzie 2011 roku.

Spotkania uczniów z Radzynia i Tuttlingen stały się już tradycją. Każdego roku licealiści z Radzynia i Tuttlingen spotykają się dwukrotnie- raz w Polsce i raz w Niemczech. Szkołą partnerską dla radzyńskiego liceum jest w Niemczech Gimnazjum im. O. Hahna w Tuttlingen. Uczniowie klas 10 – 12 są rówieśnikami naszych licealistów. Nauka w niemieckim gimnazjum kończy się egzaminem maturalnym.

Uczniom towarzyszyli: Ewa Grodzka – dyrektor liceum, jako inicjator i organizator międzyszkolnej współpracy polsko – niemieckiej oraz tłumacz podczas zwiedzania Niemiec; Iwona Kożuch – nauczycielka języka niemieckiego i Zbigniew Jesionek – nauczyciel matematyki, jako opiekunowie młodzieży. Dyrekcja i nauczyciele niemieccy zapewnili gościom wspaniały program kulturalny i krajoznawczy.

Uczniowie poznali szkołę OHG w Tuttlingen, która na przyjazd licealistów została udekorowana flagami narodowymi. Uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych, mieli okazję poznać typowy szkolny dzień niemieckiego ucznia a także wzięli udział w warsztatach polsko – niemieckich, nastawionych na wzajemne porozumienie wbrew tzw. barierze językowej. Tematem warsztatów były podobieństwa między Polakami i Niemcami. Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak wiele łączy nasze narody i świetnie się przy tym bawili, obalając jednocześnie mit istnienia wspomnianych barier. Młodzież jest bardzo podobna w obu krajach, ma jednakowe zainteresowania i świetnie potrafi zorganizować sobie wolny czas i bawić się razem, np. grając w piłkę nożną, minigolfa lub kręgle, tańcząc i śpiewając.

Zwiedzano także miasteczko Tuttlingen, które – dwukrotnie większe od Radzynia Podlaskiego – jest światowym potentatem w produkcji narzędzi chirurgicznych. W drodze do Tuttlingen odległego od Radzynia o 1 400 km radzyniacy zatrzymali się w Berlinie. Wszyscy byli zachwyceni widokami z Fernsehturm (Wieży Telewizyjnej – 203 m) oraz udostępnionej dla turystów kopuły Reichstagu (budynku, w którym obraduje niemiecki parlament). Cały dzień spędzony w Berlinie pozwolił na spotkanie z najważniejszymi zabytkami miasta: Wyspą Muzeów, Katedrą Berlińską, Bramą Brandenburską, Uniwersytetem Humboldta i in. Następnego dnia w Poczdamie znalazł się czas na zwiedzenie Pałacu Sans Souci, rezydencji króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Gospodarze pokazali urocze miasta i miasteczka, w których bajecznie kolorowe kamienice zachwycają zwiedzających i tworzą niepowtarzalną romantyczną atmosferę, jakby czas się w nich zatrzymał. Licealiści poznali także Freiburg im Breisgau – najcieplejsze miasto Niemiec, które rzeczywiście powitało turystów promiennym słońcem. Dotarli też do Konstancji – miasta konklawe, w którym w 1417 r. został wybrany papież Marcin V – pięknie położonego nad Jeziorem Bodeńskim. Nie zabrakło również wędrówki przepięknymi szlakami górskimi z widokiem na Dolinę Dunaju, który ma swoje źródła niespełna 40 km od Tuttlingen. Nauczyciele i uczniowie wspólnie zdobyli najwyższy szczyt w górach Schwarzwald – Feldberg.

Największe znaczenie miał dla polskiej młodzieży fakt przebywania w rodzinach niemieckich, kontakt z rówieśnikami mówiącymi po niemiecku, nawiązane przyjaźnie, które wszyscy pragną kontynuować, wspólne plany na przyszłość. To wszystko sprawiło, że niezwykle trudno było się rozstać. Wieczorek pożegnalny przeciągnął się do późnej nocy. Spożyto wspólny posiłek w gronie uczniów, nauczycieli i rodziców. Polacy nauczyli gospodarzy kroków poloneza, razem tańczono „Belgijkę” i śpiewano w języku polskim i niemieckim.

Gospodarzom i przyjaciołom z Niemiec radzyniacy powiedzieli: Auf Wiedersehen in Polen (Do zobaczenia w Polsce). Już w czerwcu tego roku nasze miasto przywita bowiem gości z Tuttlingen z rewizytą. Podziękowania należą się dyrekcji i nauczycielom I LO w Radzyniu Podlaskim i OHG w Tuttlingen za przychylność i wsparcie współpracy oraz organizacji Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) za dofinansowanie wyjazdu społeczności I LO do Niemiec.

Fot. I LO

Nasi u sąsiadów

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Licealiści na UMCS-ie

Skomentuj