banner

Wesołe jasełka w I LO

Podczas obfitującej w wydarzenia Wigilii w I LO, jaka odbyła się 22 grudnia, uczniowie zaprezentowali niekonwencjonalne jasełka. Aż roiło się w nich od apokryficznych zwrotów akcji.

Apokryf to taka księga Pisma Św., która nie została uznana za kanoniczną przez Kościół. Wypada podejrzewać, że i w wypadku szkolnych jasełek imprimatur nie było. Nie ma się jednak co martwić o dusze młodych aktorów, skoro na widowni obecny był m.in. ks. Andrzej Kieliszek.

Reporter RadzynInfo zajrzał za kulisy jeszcze przed rozpoczęciem widowiska. A tam – uśmiechnięte diablice. W tym wypadku nie był to jednak zły omen. Okazało się, że uczennice, które wcieliły się w role diabłów i aniołów, odgrywały główne role w tej wersji jasełkowego przedstawienia. Wydaje się nawet, że to czarty były na scenie najdłużej. Ważnym wątkiem dramatu była bowiem przeszłość króla Heroda. Bo oto jeden ze złych duchów (wyjątkowo grany przez ucznia) odział się w ludzkie ciało. A wszytko po to, by pokrzyżować Boski Plan na Zbawienie ludzkości…

Oczywiście, nie zabrakło zwrotów akcji. Najwięcej zamieszania na scenie było wtedy, kiedy żeńska świta Heroda z bejsbolem stanęła do bitwy z orszakiem Trzech Króli. Pomimo nowoczesnej oprawy, scenarzysta stanął jednak po stronie Króli, którzy pogonili kota samochwałom z dworu króla-demona… Jak w prawdziwym antycznym dramacie, nie zabrakło także chóru i muzyków, którzy w przerwach między aktami wykonywali pieśni bożonarodzeniowe w językach świata.

Gratulacje należą się młodzieży i p. Teresie Jończak, która przygotowała program artystyczny Może to nowoczesne podejście do tematu- a może tak właśnie wygląda powrót do korzeni? Czym są w końcu jasełka, jeśli nie dramatem ze szczęśliwym zakończeniem, a więc komedią? Św. Franciszek z Asyżu, który jest twórcą jasełek, z pewnością nie zapomni młodym aktorom kultywowania tej XIII-wiecznej tradycji.

Zapraszamy do obejrzenia naszej jasełkowej galerii, a także do lektury relacji z Wigilii w I LO.

Wigilia w I LO

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Sukces ucznia I LO w Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej

Skomentuj