banner

Spotkanie z Elżbietą Dzikowską

Gościem 16. edycji Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami była Elżbieta Dzikowska. Wydarzenie odbyło się 15 marca w sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego.

W progach I LO powitała globtroterkę dyrektor Ewa Grodzka. – Pamiętamy Panią witającą nas uśmiechem w każdy niedzielny poranek z ekranu telewizora, kiedy czarowała nas Pani opowieściami o wspaniałych, niepowtarzalnych przygodach, o odmiennych zwyczajach z najdalszych zakątków świata – powiedziała na wstępie dyrektor I LO.

Głos zabrał również inicjator i organizator Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami – Robert Mazurek, który przypomniał, że to Elżbieta Dzikowska była pierwszą jasnowłosą kobietą (przed Martyną Wojciechowską i Beatą Pawlikowską), która podróżowała na krańce świata i miała swój autorski program w telewizji.

Elżbieta Dzikowska rozpoczęła opowieść od przedstawienia kilku faktów ze swojego bogatego życiorysu. Podróżniczka przyznała, że to dzięki wysokim ambicjom postanowiła rozpocząć studia sinologiczne. Po zakończonej nauce, globtroterce nieprędko było dane wykonywać pracę swoich marzeń. – Dzisiaj ustawiałyby się kolejki żeby mnie zatrudnić, a wtedy moją pierwszą robotą było odkurzanie książek w bibliotece uniwersyteckiej – powiedziała Elżbieta Dzikowska.

Kolejny etapem w życiu podróżniczki były studia na kierunku historia sztuki. Równocześnie rozpoczęła pracę w miesięczniku „Kontynenty”. Objęła tam funkcję redaktora w dziale Ameryki Łacińskiej, co zapoczątkowało fascynację podróżniczki tym kontynentem.

Spotkanie nie mogło się obejść bez wspomnień o zmarłym 17 lat temu mężu podróżniczki – Tonym Haliku. Połączyło ich wspólne zamiłowanie do zwiedzania świata, którego efektem był znany milionom Polaków program telewizyjny „Pieprz i wanilia”.

Po śmierci męża globtroterka zajęła się tworzeniem programów podróżniczych „Groch i kapusta”, których tematem była Polska. Elżbieta Dzikowska zaprosiła również przybyłych do odwiedzenia Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu. Duża część eksponatów pochodzi z darów podróżniczki.

W drugiej część wydarzenia Elżbieta Dzikowska zaprezentowała zdjęcia swojego autorstwa przedstawiające najodleglejsze zakątki świata. Dużo radości sprawił bohaterce spotkania prezent w postaci karykatury autorstwa Przemysława Krupskiego. Na zakończenie, na sali pojawił się tort z okazji zbliżających się urodzin podróżniczki. Na cześć jubilatki odśpiewano wspólnie „Sto lat”.

Przyjęcie Sakramentu Bierzmowania

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Nowy Komendant Powiatowy Policji w Radzyniu Podlaskim

Skomentuj