banner

Artur Orzech 17 września w Radzyniu!

Spotkanie z Arturem Orzechem – autorem książki pt. „Wiza do Iranu”, odbędzie się w ramach 14. edycji „Radzyńskich spotkań z podróżnikami”.

Spotkanie odbędzie się 17 września 2015 r. o godz. 18:00 w sali balowej korpusu głównego Pałacu Potockich  i połączone będzie z wernisażem wystawy fotograficznej „40 lat Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim” (wstęp wolny).

Wcześniej o godz. 17:00 na Skwerze Podróżników w Radzyniu Podlaskim Artur Orzech odsłoni swoją tabliczkę.

***

SONY DSC

Artur Orzech – urodził się 22 lutego 1964 r. w Jeleniej Górze.

Dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer. Ukończył IV LO im. Adama Mickiewicza w Warszawie, w klasie o profilu ogólnym z rozszerzonym językiem angielskim. Współzałożyciel zespołu rockowego „Róże Europy”. Zafascynowany literaturą perską w 1984 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku iranistyki. Po roku nauki podjął pracę tłumacza. Po czwartym roku studiów, w latach 1987–1988 przebywał na stypendium naukowo-badawczym na Uniwersytecie w Kabulu w Afganistanie. W 1989 r. ukończył z wyróżnieniem studia, został asystentem w Zakładzie Iranistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Miał zostać doktorem, gdy na drodze stanęła praca w mediach, najpierw radiu, później telewizji.

Podjął pracę w „Radio Dla Ciebie”, potem trafił do radiowej „Jedynki”, a w 2001 r. do „Trójki”. W ostatniej z wymienionych prowadził audycje „Orzech i reszta” i „Prywatna kolekcja”. W latach 90. był gospodarzem popularnego programu „Muzyczna Jedynka” emitowany w TVP1. Corocznie od 1994 r. komentuje dla polskich widzów finałowe koncerty Konkursu Piosenki Eurowizji. Współprowadził poranny program „Pytanie na śniadanie” w TVP2. Wielokrotnie prowadził Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu i Sopot Festival. W 2010 r. wraz z Aleksandrą Rosiak prowadził w TVP1 talent show „Śpiewaj i walcz”. W 2014 r. wydał książkę podróżniczą pt. „Wiza do Iranu”.

Jak czytamy w jednej z recenzji:

Kiedy na półkach w księgarni zobaczyłam książkę Artura Orzecha Wiza do Iranu pomyślałam, że znowu jakiś wygodny Pan z mediów pojechał sobie w egzotyczną podróż, spał w najlepszych hotelach, poruszał się wszędzie klimatyzowanym autem z kierowcą, a że przy okazji pogadał z kilkorgiem ludzi to nagle poczuł się znawcą tematu i postanowił napisać książkę.

#pozory
#jaignorantka
#trochęmiwstyd

Artur Orzech okazał się być płynnie mówiącym po persku iranistą, który dzięki znajomości języka przeniknął za zasłony irańskiego życia aby w swej książce pokazać nam prawdziwych Persów odartych z radykalizmu i programu jądrowego. Walczących o swoją wolność, uwikłanych w trudną historię, kochających poezję. Ludzkich i (nie)zwykłych.

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Strzelali z łuku

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Zaproszenie na zawody obronne

Skomentuj