banner

Czyny i prawda zawsze zwyciężą – Zrzeszenie „WiN” na lubelskim Marszu Pamięci Rotmistrza Pileckiego

Dziś, 14 maja ulicami Lublina przeszedł kolejny Marsz Ku Pamięci Rotmistrza Pileckiego. Wśród członków różnych organizacji patriotycznych, uczestniczących w marszu było także Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” Inspektorat Radzyń oraz 1. Rejon Borki „Grupa Charadrion”.

Data marszu zbiegła się z  przypadającą 8 maja rocznicą 116. urodzin jednego z największych bohaterów podziemia niepodległościowego oraz 82 rocznicą śmierci Józefa Piłsudskiego. Za dusze tych dwóch wielkich Polaków została odprawiona uroczysta Msza Święta w Kościele Powizytkowskim przy ul. Narutowicza.

Następnie o godzinie 13 z Placu Wolności, ruszył Marsz. Pochód otwierali przedstawiciele Lubelskiego Bractwa Kurkowego oraz rekonstruktorzy z Lubelskiej Chorągwi Husarskiej. W zorganizowanym już po raz siódmy marszu szli członkowie różnych organizacji narodowych m.in. Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego, Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, Legii Akademickiej.

Uczestnicy przez Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto przeszli na schody lubelskiego zamku, gdzie odbyły się okolicznościowe przemówienia. Na zakończenie zebrani odśpiewali hymn Polski.


Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu – mieście w północno-zachodniej Rosji. Należał do zakazanego przez władze rosyjskie harcerstwa. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego. Walczył podczas wojny polsko-bolszewickiej, a później w kampanii wrześniowej. Był żołnierzem Armii Krajowej i współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej. Był również więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Po ucieczce z Oświęcimia brał udział w powstaniu warszawskim. Został skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne Polski Ludowej. Zabito go w roku 1948, a w 1990 ten wyrok anulowano. Jako jeden z pierwszych tworzył raporty o Holokauście, zwane Raportami Pileckiego. W 2006 r. otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

Organizatorami Marszu byli: Polska Akademicka Korporacja Astrea Lublinensis oraz Stowarzyszenie KoLiber Oddział Lublin

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Nowe stroje przyniosły szczęście, zabójcze 2 minuty

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

78-letni kiszony

Skomentuj