banner

Inka i Płomień w Radzyniu!

Danuta Siedzikówna „Inka” i Jan Grudziński „Płomień” – ikony polskiego i radzyńskiego panteonu Żołnierzy Wyklętych będą bohaterami uroczystości, które odbędą się już w przyszłym tygodniu w Radzyniu Podlaskim.

Okazją do przypomnienia obu bohaterskich postaci z naszej historii najnowszej jest 70 rocznica zamordowania przez funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Lublinie sierż. Jana Grudzińskiego „Płomienia” – dowódcy oddziału Zrzeszenia Wolność i  Niezawisłość w Obwodzie Radzyń. Na mocy zbrodniczego wyroku Rejonowego Sądu Wojskowego w Lublinie został on zastrzelony na Zamku Lubelskim 7 czerwca 1948 roku.

Uroczystości rocznicowe odbędą się 7 czerwca br. w parafii Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim. Rozpoczną się Mszą św. o godz. 18.00, a następnie w sali parafialnej odbędzie się konferencja, w której wystąpią:

  • Grzegorz Karpiński: Biogram Jana Grudzińskiego „Płomienia”
  • Marcin Krzysztofik (dyrektor IPN w Lublinie): Poszukiwania szczątków Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie

Podczas konferencji zostanie otwarta wystawa zatytułowana: Niezłomna. Wyklęta. Przywrócona pamięci – poświęcona Danucie Siedzikównie „Ince”.

Organizatorami uroczystości są:

Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość Inspektorat Radzyń

Parafia Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy

Wstęp wolny!

 

Dariusz Magier

archiwozof

MOSiR zdradza terminy meczów siatkówki plażowej

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Powtórka z rozrywki, czyli ul. Czereśniowa

Skomentuj