Jubileusze Legionu Maryi w Radzyniu

Legion Maryi przy Parafii Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim w dniu 3 września 2020 roku świętował 3 jubileusze:
– 15-lecie śmierci założyciela Legionu Maryi w Polsce – brata Anatola Kaszczuka.
– 20-lecie powstania Prezydium Matki Bożej Królowej Pokoju.
– 15-lecie powstania Rady Wyższej – Komicjum Matki Bożej Królowej Wszechświata.

W uroczystościach wielkiego jubileuszu wzięło udział 16 kapłanów oraz ponad 100 legionistów: czynnych, wspomagających, kandydatów i sympatyków. Swoją obecnością zaszczycili ich przedstawiciele kurii z Łukowa, Międzyrzeca Podlaskiego, Leśnej Podlaskiej oraz legioniści z dekanatu radzyńskiego i Czemiernik. Świętowanie rozpoczęło się modlitwami Legionu Maryi, odmówieniem Różańca Świętego i Adoracją Najświętszego Sakramentu, którą prowadził Zespół Guadalupe. Prezydent Komicjum – Pelagia Kublicka – przybliżyła sylwetkę założyciela Legionu Maryi – brata Anatola Kaszczuka.

Mszy Świętej koncelebrowanej przez 11 kapłanów przewodniczył ks. kan. Krzysztof Pawelec – proboszcz parafii Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim, a jednocześnie kierownik duchowy Komicjum. Słowo Boże wygłosił kierownik duchowy regii w Lublinie, który 20 lat temu zakładał Prezydium Matki Bożej Królowej Pokoju w Radzyniu Podlaskim. Ksiądz Józef Sarzyński w swojej homilii przybliżył początki Legionu Maryi na świecie i w Polsce. W ciepłych słowach wspomniał o Niedzieli Informacyjnej w Parafii Trójcy Świętej , gdy przybył by zachęcić do wstępowania w szeregi LM. Mówił między innymi: „Maryja jest pewną, najkrótszą drogą do Jezusa. Jeśli z Nią zwiążemy swoje życie , to nie pobłądzimy. Przypomniał słowa wypowiedziane w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko , co powie mój Syn” „. Kaznodzieja podkreślił , że przez modlitwę, gdy łączy się ona z zawierzeniem Maryi, ukierunkowanym na Chrystusa, Legionista przemienia swoje życie, środowisko społeczne, oddaje cześć Maryi i służy Chrystusowi tak, jak służyła Maryja Swemu Synowi i Kościołowi. W dowód wdzięczności ks. Józef otrzymał od legionistów margaretkę, która powstała spontanicznie. W rozszerzonej procesji z darami legioniści wyrazili swoją wdzięczność Bogu, Maryi i Kościołowi lokalnemu . Na zakończenie Eucharystii słowa podziękowań złożyła prezydent Komicjum – Pelagia Kublicka oraz ks. proboszcz – Krzysztof Pawelec. Odśpiewano też Hymn Legionu Maryi oraz wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Po Mszy Świętej odbyła się agapa – uczta miłości, którą uświetnili:
– Zespół Guadalupe – krótkim koncertem i promocją dwóch nowych płyt : „Fatima” i ” Jezu ufam Tobie”.
– Grupa Teatralna „Misericordioso Francesco”, która przedstawiła najnowszą sztukę poświęconą Słudze Bożemu Kard. Stefanowi Wyszyńskiemu „Boży Wojownik” autorstwa Dariusza Śmiecińskiego.
Prezydent Pelagia Kublicka w humorystycznym wierszu własnego autorstwa przedstawiła 20-letnią historię Legiony Maryi w parafii Trójcy Świętej.

Nie zabrakło też jubileuszowego tortu z akcentami legionowymi /tesserą /, wykonanego przez legionistów z kurii Leśna Podlaska.

Uroczystości legionowe zakończyły się w Godzinie Miłosierdzia odmówieniem modlitw końcowych Legiony Maryi, błogosławieństwem kapłańskim i Koronką do Bożego Miłosierdzia .

tekst: Pelagia Kublicka

Bezpłatne porady prawne w gm. Komarówka P. we wrześniu

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Dożynki w gminie Kąkolewnica

Skomentuj