banner

Naukowcy badają radzyńskie krypty

Od 12 lutego parafia św. Trójcy gości w swoich progach grupę archeologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowcy badają kryptę południową znajdującą się w kościele parafialnym.

Archeolodzy odwiedzają nas już trzeci raz. Prace w Radzyniu są kontynuacją badań rozpoczętych w Szczuczynie. Pod posadzką kaplicy południowej kryją się bowiem niezbadane archeologiczne skarby. To właśnie tutaj, w przygotowanej zawczasu krypcie w 1733 rokiu złożono ciało Konstancji Potockiej-Szczuczyny, podkanclerzyny litewskiej. Obecnie zespół naukowców pod przewodnictwem prof. UMK Małgorzaty Grupy prowadzi prace porządkowe, zmierzające do zidentyfikowania wszystkich znajdujących się wewnątrz szczątków ludzkich i towarzyszących im artefaktów.

Z początku krypta była pomyślana tylko dla Potockiej. Szanowano jej wolę przez 100 lat, potem jednak Radzyń przejęły inne rodziny i pojawiły się kolejne pochówki – tłumaczy prof. Grupa. – Krypta jest rewelacyjnie przygotowana – kontynuuje. – Na tynku zostały umieszczone malowidła obrazujące taniec śmierci. Jest to dość unikatowe przedstawienie jeżeli chodzi o krypty – zapewnia pani archeolog.

Planowane są także prace w krypcie północnej, jednak wymagają one pewnych przygotowań. Potrzebna jest  liczniejsza ekipa i odpowiednie fundusze. – Jest to dużo większa praca. Trudno nam w tej chwili określić, ile trumien tam się znajduje. Może ich być 30, może to być dużo większa liczba – wyjaśnia prof. Grupa. – Najbardziej kosztowne jest opracowanie i zabezpieczenie odkrytych znalezisk – dodaje.

Póki co prace archeologiczne w radzyńskim kościele przyniosły plon w postaci jednego zabezpieczonego już płaszczyka kobiecego z XIX wieku, który został wydobyty z krypty. Wskazuje on na zachodnie wpływy w modzie kobiecej w tej epoce. Badania prof. Grupy dowodzą zarazem, że w modzie męskiej wciąż utrzymywały się wzorce z czasów szlacheckiej Polski, co jest znakiem patriotyzmu na ziemiach wschodnich także pod zaborami.

Zdaniem prof. Grupy, kościelne krypty są potencjalną atrakcją turystyczną. Spodziewa się także, że odnajdowane stroje mogą posłużyć do stworzenia muzeum historii mody w naszym mieście. Obecne prace mają potrwać do czwartku.

Zaproszenie od ZSR w Woli Osowińskiej

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

76 rocznica przekształcenia ZWZ w AK w I LO

Skomentuj