banner

Nie miecz, nie tarcz – bronią języka, lecz – arcydzieła

11 września 2018 r. w Zespole Oświatowym w Kąkolewnicy odbyło się Narodowe Czytanie dzieła Stefana Żeromskiego pt. Przedwiośnie. Ta akcja prowadzona jest od 2012 r. i ma na celu propagowanie polskiej literatury, promowanie pięknej poprawnej polszczyzny oraz promowanie właściwych postaw wobec ojczyzny. Dla naszej szkoły to też okazja do kontynuowania realizacji harmonogramu popularyzacji czytelnictwa Kto czyta, żyje za dwóch.

 

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbyła się pod hasłem pochodzącym z powieści To dopiero przedwiośnie nasze. Wierzymy, ze doczekamy się jasnej wiosenki naszej.

Uroczystość rozpoczął dyrektor Zespołu Oświatowego Witold Lipski, który powitał zebranych i wprowadził w problematykę utworu. Przedwiośnie to powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku, w 6 lat po odzyskaniu niepodległości. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat wolnej Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania.

Narodowe Czytanie w naszej szkole uświetnili przybyli goście : ks. proboszcz J. Sałaj, ks. R. Osipacz, zastępca wójta gminy p. P. Komoń, kierownik GOPS-u p. E. Wójcik, dyrektor Banku Spółdzielczego p. A. Grudzińska, kierownik Publicznej Biblioteki p. E. Korulczyk, p. D. Jakubik – farmaceutka i wieloletnia działaczka Rady Rodziców, emerytowana nauczycielka p. S. Kania, p. S. Iwanowski -przyjaciel szkoły, członek Rady Nadzorczej BS. Wszyscy goście czytali wybrane fragmenty Przedwiośnia.

Do wspólnej lektury tej pięknej książki dołączyli nasi nauczyciele: p. B. Wawryniuk, p. E. Marzycka, p. A. Zieńczuk, p. B. Matejek i uczniowie- Kinga Przychodzka i Martyna Lecyk. Poszczególne sceny zaprezentowane przed słuchaczami miały przybliżyć ich do doświadczeń sprzed wieku oraz przypomnieć im wydarzenia z czasów I wojny światowej i odzyskania niepodległości w 1918 r. ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla naszej tożsamości narodowej. Te niezwykłe fr. powieści Stefana Żeromskiego wprawiły w zachwyt i zaciekawienie niejednego młodego Polaka, co było widać na twarzach obecnych . Uwieńczeniem czytania była piosenka pt. Wolność M. Grechuty w wykonaniu Patrycji Komoń, którą do występu przygotowała pani Bożena Wawryniuk.

Na koniec dyrektorzy Witold Lipski i I. Sadło podziękowali wszystkim gościom za przybycie i wspólne czytanie.

Tę lekcję polskości przygotowały panie polonistki w osobach: E. Marzycka, A. Zieńczuk i B. Matejek wraz z nauczycielem biblioteki A. Zarzycką.

Mimo że dla uczniów naszej szkoły Przedwiośnie to trudna powieść, ale na pewno skłoni do refleksji nad dziejami ojczystymi, bo przecież, jak powiedział S. Żeromski, jesteśmy urodzeni z defektem polskości.

Bogumiła Matejek

Minister Emilewicz w Radzyniu

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

RaSIL oferuje połączenie doświadczenia ze świeżym spojrzeniem – konferencja minister Emilewicz

Skomentuj