banner

Niech dumny duch patriotyzmu nie gaśnie – opłatek WiN-u

Wczoraj w sali konferencyjnej parafii MBNP odbyło się III doroczne spotkanie opłatkowe członków i sympatyków Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Ksiądz kapelan WiN-u, Zbigniew Rozmysł w słowach powitania, wyraził radość z  licznej obecności pań. Okazuje się, że duch patriotyczny jest nie tylko w prawdziwych mężczyznach, ale także w prawdziwych kobietach.

_DSC7454

Zgodnie z tradycją, rozpoczęliśmy nasze spotkanie wspólną modlitwą, odśpiewaniem kolędy „Wśród nocnej ciszy” oraz odmówieniem modlitwy Żołnierzy Wyklętych.

W życzeniach, ks. Zbigniew wyraził radość z faktu, iż coraz więcej ludzi staje się dumnymi Polakami. Niech towarzyszy Wam dobry duch dumy narodowej. Życzę odwagi w krzewieniu dumy z polskości, zdrowia, pogody ducha, nie poddawania się trudnościom.

Jesteśmy spadkobiercami wspaniałej tradycji tych, którzy stracili nadzieję, że doczekają wolnej Polski. Na naszych wyrosło III pokolenie AK, WiN, NSZ. Niech duma naszych przodków będzie w nas i dodaje nam sił – życzył zebranym ksiądz kapelan.

Pan Stanisław Zabielski  zaprosił zebranych na Mszę Świętą, która będzie odprawiona w niedzielę, 31 stycznia o 9.00 w intencji sześciu członków WiN-u w 70 rocznicę złożenia przysięgi (miała miejsce 2 II 1946 r.). Wyraził radość z powodu obecności kontynuatorów niepodległościowych tradycji. Widać dziś Polskę, którą sobie wymarzyliśmy. Trzeba w to uwierzyć.

Następnie przyszedł czas życzeń. Po nich szef sztabu  Dariusz Magier przedstawił odnaleziony w  archiwum Inspektoratu Radzyń Zrzeszenie WiN dokument „Rozkaz wigilijny” z 24 grudnia 1946, opatrzony pseudonimem „Kłos”, zatytułowany W noc wigilijną:

Przed wielu, wielu laty w Świętą Noc Wigilijną Bóg dla uszczęśliwienia ludzkości i wskazania jej światła wiary i prawdy zesłał na świat Bożą Dziecinę, która zapoczątkowała nową erę ludzkości i wskazała drogę zwaśnionym i zmaterializowanym, pogańskim wówczas, narodom do współżycia ze sobą, opierając to współżycie na prawach wolności i równości wszystkich ludzi na ziemi, miłości bliźniego i zaprowadzenia na całym świecie wiary w Boga i moralności chrześcijańskiej.

Wiele od tego czasu na ziemi się zmieniło, ale Kościół chrześcijański trwa niezmienny, mimo całego szeregu ataków przeprowadzonych na niego przez wrogów, którzy już padli, bądź jeszcze padną. Trwa i trwać będzie na wieki, gdyż błogosławi mu Bóg, gdyż jest wiecznym, gdyż głosi ideę opartą na poszukiwaniu wolności i miłości.

Polska i Naród Polski jest, był i będzie wysuniętym bastionem obronnym kultury i cywilizacji chrześcijańskiej – bastionem wolności. Polska to słynne przedmurze chrześcijaństwa. Niejednokrotnie już odnosiliśmy zwycięstwo nad wrogiem, który deptał umiłowane przez Polaków prawa Boże na ziemi, prawa wolności i miłości, walczył z prawdą, a występował przeciwko Polsce i kulturze chrześcijańskiej

Polacy walcząc z komuną nie tylko walczą o wolność, niezawisłość i suwerenność swej Ojczyzny, ale walczą również w obronie wiary swych ojców, w obronie praw Bożych, w obronie Kościoła oraz w obronie kultury i moralności chrześcijańskiej i dlatego – jak zawsze – zwyciężą.

(…) Łamiąc się opłatkiem, życzmy sobie nawzajem, by w sercach wszystkich Polaków zapanowała miłość i zgoda, i tak nam bardzo potrzebna dziś – prawdziwa jedność narodowa. (…)

Całemu zaś Narodowi Polskiemu  życzmy zjednoczenia i zespolenia w pracy dla dobra i chwały naszej ukochanej Ojczyzny (…)Wreszcie życzmy sobie nawzajem, by  wszyscy prawdziwi Polacy i ich rodziny by mogły żyć i pracować w spokoju i szczęściu oraz korzystać swobodnie z upragnionej i tak ciężko wywalczonej za cenę tylu ofiar WOLNOŚCI.

Po nie tracącym do dziś na aktualności odczycie, przyszedł czas na poznanie się. W szeregach Zrzeszenia WiN jest obecnie 30 zwyczajnych członków oraz 30 kandydatów. Na pierwszym opłatku, 3 lata temu, było 6 osób.

***

Na spotkaniu omawiano także najbliższe plany.

28 lutego odbędzie się bieg „Tropem Wilczym”.

Jak co roku, 1 marca WiN  organizuje Marszu Żołnierzy Wyklętych, który odbędzie się po wieczorowej Mszy św. w sanktuarium MBNP. Obchodom będą towarzyszyć wystawy: zdjęć z wykopalisk na „Łączce”oraz tzw. „wojny informacyjnej”, prowadzonej przez struktury WiN-u.

W piątek, 4 marca o 20.00 – organizowana jest „ekstremalna” Droga Krzyżowa. Nocny, 12-15 kilometrowy marsz, połączony z rozważaniami o Żołnierzach Wyklętych.

Sobota, 5 marca – to zawody strzeleckie (we Wrzosowie lub w Białej, połączonej z otwarciem strzelnicy)

Wszelkie informacje o wydarzeniach towarzyszących znajdziecie na stronie: http://www.radzynwyklety.pl

Zdj.: Paweł Żochowski

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

Podziękowania dla sponsorów iluminacji świetlnych

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Kto wystąpi podczas finału WOŚP w Radzyniu? Znamy harmonogram imprezy

Skomentuj