banner

Obchody 70 rocz. zamordowania przez UB „Płomienia”

Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” Inspektorat Radzyń zaprasza wszystkich w  czwartek, 7 czerwca o godz. 18.00 do kościoła Św. Trójcy, w którym Mszą świętą rozpoczną się obchody 70 rocznicy zamordowania przez UB Jana Grudzińskiego „Płomienia”. Po liturgii w sali wikariatu  odbędzie się konferencja poświęcona Niezłomnemu.

Jan Grudziński („Płomień”) – uczestnik Kampanii Wrześniowej, w okresie okupacji niemieckiej żołnierz AK w Rejonie IV (Kąkolewnica) w Obwodzie Radzyń. Po wkroczeniu Sowietów pozostał w konspiracji, od lata 1946 dowódca grupy bojowej WiN operującej w północnej części powiatu radzyńskiego. Przeprowadzał akcje przeciwko Sowietom, funkcjonariuszom UB, propagandystom komunistycznym, szpiclom i bandom.

W noc sylwestrową 1946 r. wziął udział w słynnym ataku na Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Radzyniu.  Po ogłoszeniu amnestii w lutym 1947 r. na rozkaz Komendy Obwodu WiN ukrył broń oddziału i ujawnił się. Gdy bezpieka ponownie próbowała go ująć, powrócił „do lasu”. Zatrzymany 7 lipca 1947 r. po ciężkim zranieniu w głowę.

30 marca 1948 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie pod przewodnictwem sędziego Witolda Smoczyka (późniejszego adwokata w Radzyniu) wydał wyrok skazujący. Egzekucja przez rozstrzelanie miała miejsce w dniu 7 czerwca 1948 roku na Zamku w Lublinie. Odmówiono rodzinie wydania zwłok i po dziś dzień spoczywają w bezimiennej mogile, tak jak wielu bohaterów II konspiracji, najprawdopodobniej na cmentarzu przy ulicy Unickiej. Jan Grudziński przed śmiercią wyznał Zginę zdeptany i opluty, ale przyjdą takie czasy, że postawią nam pomniki.

Zrzeszenie „WiN” pragnie przywracać pamięć o bohaterach walki o wolność Polski skazanych na zapomnienie przez komunistycznych kolaborantów Moskwy i ich sukcesorów. Jan Grudziński „Płomień” należy do grona tych największych w powiecie radzyńskim. Niech swoim przykładem rozpala dusze nowych pokoleń Polaków.

 Grzegorz Karpiński zaprezentuje biogram „Płomienia”, zaś przedstawiciel lubelskiego IPN referat o poszukiwaniach szczątków Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie, gdzie prawdopodobnie pochowany jest „Płomień”. Konferencji towarzyszyć będzie wystawa poświęcona „Ince”.

Zachęcamy do obejrzenia referatu, wygłoszonego przez Grzegorza Karpińskiego 5 lutego 2016 r. podczas konferencji naukowej w Parczewie – Jan Grudziński „Płomień” – dowódca oddziału bojowego AK-WiN w obwodzie Radzyń Podlaski.

Jakub Hapka

Na portalu od jesieni 2012 r. Najpierw jako felietonista, od maja 2015 redaktor naczelny. Absolwent polonistyki UMCS. Fan futbolu.

W niedzielę uroczystości na Uroczysku „Baran” w kąkolewnickim lesie

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Zatańczą dla Bartka

Skomentuj