banner

Ogólnopolska akcja „Pasy”

Dzisiaj w całym kraju Policja prowadzi ogólnopolskie akcja kontrolno-prewencyjna „Pasy”. Ma ona na celu egzekwowanie od kierujących i pasażerów pojazdów obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz stosowania fotelików bezpieczeństwa lub innych urządzeń przytrzymujących dla dzieci.

Akcja „Pasy” jest również zwróceniem uwagi uczestnikom ruchu drogowego na konsekwencje, jakie niesie ze sobą jazda bez zapiętych pasów w przypadku uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.

Niekorzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń nie tylko w czasie wypadku, ale też w trakcie kolizji czy nawet gwałtownego hamowania. W chwili zderzenia pojazdu z przeszkodą, na osoby będące wewnątrz pojazdu działa ogromna siła bezwładności, która powoduje, że człowiek przez moment ma „masę zderzeniową” wynoszącą nawet kilka ton.

Pasy powinni zapinać także pasażerowie jadący z tyłu. Jeżeli pasażer z tylnej kanapy nie zapnie pasów, podczas zderzenia czołowego uderzy w oparcie fotela osoby jadącej przed nim. Siła uderzenia niekiedy potrafi złamać fotel, a obrażenia wynikające z tej sytuacji mogą zakończyć się nawet śmiercią osoby siedzącej z przodu.

Jak powinny być zapięte pasy bezpieczeństwa?
– Muszą przylegać płasko do ciała.
– Pas powinien być napięty.
– Część dolna pasa powinna opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha (oznaczenie nr 1 na rysunku).
– Część górna pasa powinna przebiegać nad środkiem barku (oznaczenie nr 2 na rysunku).

 

Uczeń I LO w Radzyniu finalistą olimpiady astronomicznej

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

GCK w Wohyniu zaprasza na zajęcia z robotyki

Skomentuj