Podsumowanie sezonu Radzyńskiej Grupy Rowerowej

W sobotę 3.10. 2020 r. przy ognisku w Maryninie członkowie Radzyńskiej Grupy Rowerowej „I LO i Przyjaciele” podsumowali sezon 2020. W spotkaniu udział wzięło 29 osób uczestniczących w rowerowych wycieczkach. Nasza grupa zawiązała się w czerwcu 2017 r. podczas pierwszego wyjazdu rowerowego z udziałem kilku osób, w tym koleżanki Ewy Grodzkiej – dyrektora I LO w Radzyniu Podlaskim. Nazwa grupy też nie jest przypadkowa, ponieważ w jej skład w większości wchodzą nauczyciele, byli nauczyciele oraz absolwenci i sympatycy radzyńskiego liceum. Chociaż RGR jest stowarzyszeniem nieformalnym, to skupia osoby, których połączyła pasja zwiedzania podczas rowerowych wycieczek naszej Małej Ojczyzny. Chociaż nie tylko. W latach 2017-2019 były także kilkudniowe wycieczki rowerowe po szlakach Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Pojezierza Augustowskiego, Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich oraz Puszczy Kozienickiej.

W sumie przez cztery sezony, to jest w latach 2017 – 2020 zorganizowaliśmy 115 rowerowych wyjazdów, popołudniowych, jednodniowych oraz kilkudniowych. Uczestniczyło w nich razem 45 osób. Z tego grona w ponad połowie zorganizowanych wyjazdów brali udział Ewa Grodzka, Urszula Pietras, Adrian Grodzki, Ewa Manowiec. Każda z tych osób przejechała razem z Grupą ponad 3000 km. Ja uczestniczyłem we wszystkich 115 wyjazdach, przejeżdżając łącznie 5000 km.

W tym roku ze względu na pandemię sezon wycieczek rowerowych rozpoczął się dopiero 9 maja. Tym niemniej zorganizowaliśmy 32 wyjazdy popołudniowe i jednodniowe, w których uczestniczyło 28 osób. W okresie wakacyjnym nasze rowerowe eskapady za miasto odbywały się w ramach tzw. „Wakacyjnych rowerowych wtorków i czwartków”. Rozpoczynały się one w godz. 16.00-16.30, co umożliwiały udział w nich także osobom pracującym.

Najczęściej liczba uczestników rowerowej wycieczki wynosiła od 9 – 12 osób. Razem przejechaliśmy 1350 km, co daje średnio ponad 42 km. Uczestniczyliśmy także w innych rajdach, takich jak „Doliną Tyśmienicy”, którego organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego , w III Młodzieżowym Rajdzie Rowerowym Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej Powiatu Radzyńskiego – zorganizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim i Stowarzyszenie Przyjaciół I LO oraz dwukrotnie w rajdach ”Kierunek Borki” organizowanych przez MOSiR. Podczas sobotniego spotkania przy ognisku 13 osobom, które razem z RGR przejechały ponad 1000 km, miałem przyjemność wręczyć pamiątkowe certyfikaty, podpisane również przez Ewę Grodzką- dyrektora I LO w Radzyniu Podlaskim, animatora i członka naszej grupy. Nazwiska Koleżanek i Kolegów uhonorowanych certyfikatem zostały umieszczone w Kronice Wycieczek w tzw. „Galerii Pierwszego Tysiąca”. Znaleźli się więc w niej animatorzy grupy: Ewa Grodzka i Tadeusz Pietras oraz jej członkowie: Adrian Grodzki, Urszula Pietras, Ewa Manowiec, Lucjan Kotwica, Anna Pajdosz, Bogdan Golis, Mariusz Gadzała, Bożena Marchwiak, Ewa Melchior, Józef Żmuda. Kilku innym osobom zabrakło kilkudziesięciu kilometrów, aby znaleźć się w takiej galerii.

W tym miejscu serdecznie dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w naszych rowerowych wycieczkach, dziękuję za koleżeńskie i sympatyczne spotkanie przy ognisku. Serdecznie dziękuję grupie za miłą niespodziankę, jaką był pamiątkowy kubek ze zdjęciem z jednego z rajdów raz dedykowane mi słowa Emila Zoli: „Jeśli choć jedną dobrą myśl wniosłeś do czyjegoś umysłu, jedno dobre uczucie zaszczepiłeś w czyjeś serce, jedną godzinę szczęścia rozpromieniłeś smutne szare życie- spełniłeś zadanie anioła na Ziemi”. Przesyłam także podziękowania panu Jerzemu Drzymale – szefowi wohyńskich „RoweRaków” za wspólne wyjazdy i spotkania na rowerowych trasach. Obecność na ognisku państwa Piotra i Magdaleny Małoszuków, właścicieli firmy Cyklo Ski Serwis, u których aż 8 osób zakupiło świetne rowery, co jest najlepszym dowodem, że sprzęt, którym jeździmy, jest niezawodny. Koleżeńska atmosfera, jaka towarzyszyła nam podczas wszystkich wyjazdów rowerowych, sprawiła, że spotkanie przy ognisku było nie tylko wieczorem wspomnień w gronie przyjaciół, ale także czasem marzeń o przyszłych bardziej ambitnych wyprawach. Osobiście chciałbym, aby kolejne osoby przekroczyły magiczną liczbę 5000 km przejechanych na rowerze podczas wspólnych grupowych wyjazdów. RGR „I LO i Przyjaciele” była w tym roku bardzo widoczna na coraz lepszych drogach powiatu radzyńskiego. Relacje z wycieczek, które zamieszczałem na Facebooku, były obserwowane przez setki internautów nie tylko z Polski, ale także w kilku krajach świata, w których mieszkają nasi przyjaciele i znajomi .

RGR jest grupą otwartą, co oznacza, że każdy może do niej dołączyć. Udział w wycieczkach to doskonała okazja nie tylko fizycznego relaksu w gronie przyjaznych osób, ale także dotarcia do ciekawych miejsc, zabytków i zdarzeń.

Zachęcam do przejrzenia galerii, w której są m.in. zdjęcia z wycieczek, w tym z pierwszej wycieczki z 2017 roku.

Zmarł ojciec Marek Zienkiewicz

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Przebudowa drogi w Bezwoli

Skomentuj