banner

Dać świadectwo prawdzie – wykład Grzegorza Karpińskiego o „Płomieniu”

W czwartek, 7 czerwca, przypadała kolejna rocznica śmierci Jana „Płomienia” Grudzińskiego, żołnierza niepodległościowego, który został zamordowany w 1948 roku na Zamku w Lublinie. Wyrok wykonano po długim, ubeckim śledztwie.

Z tej okazji w parafii Św. Trójcy odbyła się najpierw uroczysta Msza św., na zakończenie której proboszcz ks. Andrzej Kieliszek zaprosił wszystkich na uczestnictwo w konferencji historycznej, która odbyła się w sali wikariatu. Rozpoczynała się ona o symbolicznej godz. 19:00. Wtedy to właśnie, jak wynika z dokumentów, odbyła się egzekucja Jana Grudzińskiego. Jego „winą” było to, że ośmielił się stawić czoło komunistycznej władzy, i jako żołnierz WiN-u kontynuował nierówną walką z sowieckim okupantem. Także w czasie brutalnego śledztwa okazał się bohaterem, kryjąc swoich i grając na nosie swoim prześladowcom.

Arkana tej tragicznej historii przybliżał zgromadzonym Grzegorz Karpiński, który podkreślał patriotycznej tradycje rodziny Grudzińskich. Śmierć brata, a zwłaszcza tragiczna śmierć siostry przesądziły jego zdaniem o losie „Płomienia”, który po upadku AK postanawia dalej walczyć z nowym okupantem – władzą sowiecką i z tymi, którzy stają po jej stronie. Niestety, kolejna organizacja, WiN, z którą związał się „Płomień”, bo sfałszowanych przez komunistyczne władze wyborach w 1947 roku postanowiła wydać rozkaz o ujawnieniu się. Instynkt zawiódł Grudzińskiego, który wykonał rozkaz i wkrótce, już po formalnej amnestii, został pobity, a następnie więziony i osądzony.

W wydarzeniu brali także udział krewni bohatera, którzy wciąż żyją w cieniu tego, co spotkało „Płomienia”. Tym większa wartość spotkań takich jak te, kiedy wspólnie można dochodzić prawdy o tamtych tragicznych i zapomnianych już nieraz wydarzeniach. Prof. Dariusz Magier na koniec zaprosił wszystkich do obejrzenia wystawy poświęconej bohaterskiej postaci „Inki”.

Zapraszamy do wysłuchania całego wykładu. O kolejnym z wykładów wygłoszonych podczas konferencji już wkrótce!

Nowe taryfy opłat za wodę i ścieki

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Nostalgiczny powrót do muzyki króla popu

Skomentuj