banner

Jarosław Gowin popiera KW RaSIL w wyborach samorządowych

W naszym mieście na zaproszenie Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych gościł wczoraj pan wicepremier Jarosław Gowin. Podkreślił, że jako jeden z liderów Zjednoczonej Prawicy popiera kandydatów RaSIL-u w najbliższych wyborach samorządowych.

Wyjątkowego gościa przywitał prezes RaSIL-u, Józef Korulczyk. Przypomniał, że wicepremier Jarosław Gowin pełni także funkcję ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Następnie głos zabrał Jarosław Gowin. – Dziękuję za to miłe powitanie – rozpoczął, podkreślając, że Radzyń to „niezwykłe miejsce”, które odwiedza po raz pierwszy. – Jestem pod wielkim wrażeniem historyczności otoczenia, w którym się znajdujemy – mówił Gowin. Konferencja odbywała się bowiem w budynku Oranżerii.

To jedna z wielu przepięknych, małych ojczyzn, z których składa się Polska. Jesteśmy w przededniu wyborów, w których rozstrzygnie się przyszłość takich miejsc takich jak Radzyń Podlaski, jak cały powiat radzyński – mówił wicepremier, podkreślając znaczenie głosowania, jakie będzie miało miejsce 21 padziernika. – Samorządowcy to nie są ludzie który zajmują się wielką polityką i toczą spory ideologiczne – wyjaśniał Gowin. – To są ludzie, którzy zajmują się konkretami, które są najważniejsze dla codziennego życia milionów Polaków.

Zaznaczył, że w wyborach samorządowych nie liczą się legitymacje partyjne. – W wyborach samorządowych trzeba stawiać na dobrych gospodarzy. Niezależnie od tego, czy reprezentują jakąś partię, czy reprezentują komitet niezależny.

Jako jeden z liderów Zjednoczonej Prawicy i lider Porozumienia przyjechałem do Radzynia po to, aby poprzeć taki właśnie ponadpartyjny, niezależny komitet. Mam na myśli Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych – mówił i przypomniał, że RaSIL jest stowarzyszeniem skupiającym działaczy chcących pracować na rzecz dobra wspólnego mieszkańców Radzynia i powiatu radzyńskiego. –Bardzo się cieszę, że na listach RaSIL-u do Rady Miasta, Rady Powiatu, w wyborach na wójtów jest tak wiele osób, które swoją dotychczasową działalnością udowodniły, że potrafią przyczynić się do dobrego rozwoju swego miasta czy powiatu – podkreślił wicepremier.

Jarosław Gowin wymienił kilka osób z imienia i nazwiska. Rozpoczął od pana wójta Wiesława Mazurka. Następnie przeszedł do list powiatowych. – Bardzo się cieszę, że do Rady Powiatu z RaSIL-u startują panowie Józef Korulczyk, Zbigniew Makarski, Artur Kocyła. To są ludzie, którym warto zaufaćmówił Jarosław Gowin, zachęcając zarazem do głosowania na wszystkie listy RaSIL-u.

Następnie prezes Józef Korulczyk zaprezentował pokrótce sukcesy Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych na polu wydawniczym, medialnym i naukowym. Podkreślił,  że RaSIL działa już od 15 lat. W tym czasie stowarzyszenie wydało ponad 100 pozycji książkowych. Pan wicepremier otrzymał przy tej okazji w prezencie ostatni tom Radzyńskiego Rocznika Humanistycznego. Józef Korulczyk przypomniał, że periodyk może się pochwalić 7 punktami w klasyfikacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co stanowi najwyższą punktację w województwie lubelskim jeśli chodzi o wydawnictwa pozauniwersyteckie. Drugą pozycją podarowaną w prezencie wicepremierowi były „Dzieła zebrane” Jana Kołkowicza. Prezes RaSIL-u zachęcał także do odwiedzania portalu RadzynInfo.pl, prowadzonego przez stowarzyszenie. Średnia wejść dziennie na portalu to 5000 wyświetleń i wiele wpisów z miasta i powiatu, w tym przynajmniej jeden artykuł historyczny tygodniowo. Zapowiedział także, że na 17 listopada RaSIL przygotowuje sesję naukową pt. „Radzyńskie drogi do niepodległości”.

Serdecznie gratuluję. Jako były redaktor, członek zarządu dużego wydawnictwa, jakim jest ZNAK, jestem pod wrażeniem profesjonalizmu wydawniczego a przede wszystkim tego, że powstała w Radzyniu Podlaskim elita intelektualna, która rozwija działalność wydawniczą, intelektualną i naukową – mówił Jarosław Gowin.

Józef Korulczyk podkreślił także, że RaSIL skupia radzyńską prawicę, a więc całe spektrum osób nastawionych patriotycznie i konserwatywnie, ale o różnej przynależności partyjnej i różniących się między sobą.

Przyszedł czas zaprezentowania się niektórych kandyatów RaSIL-u w krótkich wystąpieniach. Zbigniew Makarski, kandydat do Rady Powiatu, a zarazem lider radzyńskich struktur Porozumienia, któremu przewodzi Jarosław Gowin. Makarski podkreślił swoje doświadczenie w pracy samorządowej. Zaznaczył, że startuje po to, by w samorządzie wzmocnić reprezentację lekarzy i zmieniać podejście do służby zdrowia. – Okazało się, że Rada Powiatu wraz z dyrekcja szpitala przyjęła stanowisko, że wyjdą z sieci szpitali polskich i zrezygnują z finansowania z NFZ – mówił Makarski. – To jest zupełny absurd. To wiązałoby się z zamknięciem szpitala i wyrzucaniem ludzi na bruk – podkreślił. – Robi się to tylko po to, żeby pognębić rząd -zaznaczył, że to nie jedyny tego typu przypadek. – Na przykład w Kąkolewnicy robi się teraz drogi powiatowe, gdzie wójt sam płaci 100%. Absurd zupełny. Za chwilę będzie dopłata 80%, rząd przyjął taką zasadę – wyjaśniał kandydat do Rady Powiatu, powracając do pomysłu utworzenia przedsiębiorstwa drogowego w naszym powiecie i tworzenia miejsc pracy poza rolnictwem.

Zaprezentował się także Artur Kocyła, który również startuje do Rady Powiatu z list RaSIL-u. Podkreślił, że chce dać młodym ludziom przykład na to, że swoją pracą i zaangażowaniem można zmieniać nasz region. Nawiązał do sytuacji ws. ASF, mówiąc, że powiat ma wpływ na Powiatowego Lekarza Weterynarii. – Jestem synem rolnika.Wielu rolników jest zaniepokojonych obecnym stanem rzeczy. Można wprowadzić nowe pomysły, wpuścić świeżą krew, pokazać nowe myślenie – mówił Kocyła, podkreślając, że odnalazł w RaSIL-u przestrzeń do otwartej dyskusji o problemach regionu.

Jako ostatnia zaprezentowała się Renata Skowron, dyrektor niepublicznego przedszkola „Kacperek”. – Radzyń postrzegam jako miasto uśpione – stwierdziła. – Chciałabym zwrócić uwagę na przedsiębiorców, którzy potrzebują bodźca do wiary w to, że tutaj też można coś zrobić – mówiła kandydatka RaSIL-u do Rady Powiatu z okręgu nr 1. Podkreśliła, że w powiecie są osoby mające predyspozycje do prowadzenia własnej działalności gospodarczej i inwestowania, a one chce pomóc stworzyć infrastrukturę, która pozwoli przedsiębiorcom nie tylko rozpoczynać działalność, ale także rozwijać się i osiągać dochód.

Zwróciła też uwagę na problemy niepublicznych placówek oświatowych. – Musimy dochodzić swoich praw w takich instytucjach jak sądy – mówiła. Ostatnim akcentem spotkania było wręczenie wicepremierowi Gowinowi przez Stanisława Zalewskiego, kolejnego kandydata RaSIL-u (do Rady Gminy Kąkolewnica) pamiątkowego folderu z okazji 600-lecia wsi Turów.

Zdziesiątkowane Orlęta powalczą o zwycięstwo

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Konferencja minister Emilewicz i KW RaSIL – pytania i odpowiedzi

Liczba komentarzy 1

  1. szaniec
    22/09/2018

    Kiedy przeczytałem, że Rasil idzie do wyborów samorządowych pomyślałem sobie – wreszcie. Stowarzyszenie przez lata wypracowało sobie co najmniej szacunek. Liczyłem na sensownych kandydatów i pierwsze rozczarowanie to … budowanie struktur partii Porozumienie – czyli środowiska, które działając przez lata w tzw. centrum, metodami powiedzmy prawicowymi, wciela w życie cele społeczne lewicy. Odbywa się to na płaszczyźnie politycznej i religijnej ( vide Tygodnik Powszechny, Znak itp). Nie wiem czy to jest działanie jednej osoby czy większej grupy. Wiem natomiast, że zacne Stowarzyszenie docelowo straci dobry wizerunek. Tłumaczenie , że na czas wyborów zawieszamy poglądy – budzi kolejne zdziwienie. Czyli poglądy i zasady są z gumy i można je relatywizować w określonym miejscu i czasie? Jeśli tak, to są to cechy osobowości makiawelicznej – tak powszechnej współcześnie. Rozumiem próbę budowania szerszych wpływów politycznych niezależnych od obecnych, ale szybko okazało się, że nie są niezależne ( mam tu na myśli wycinane na tym portalu słowa o poparciu „góry” Porozumienia na fotel burmistrza). No cóż, żegnam.

Skomentuj