banner

„Jedynka” ma 100 lat

We wtorek, 16 października, w Szkole Podstawowej nr 1 obchodzono 100-lecie istnienia placówki. Ten szczególny dzień rozpoczęto od Mszy św. w kościele Św. Trójcy. Następnie już w budynku szkoły odsłonięto pamiątkową tablicę, odbyła się również uroczysta akademia, będąca świetną okazją do przypomnienia trudnej, polskiej historii przez pryzmat losów SP nr 1.

Uroczystości w szkole rozpoczęto od odsłonięcia pamiątkowej tablicy, upamiętniającej 100-lecie Szkoły Podstawowej nr 1. Tablica jest najnowszym elementem powstającej od tego roku szkolnej „ściany pamięci”. Wcześniej z okazji Dnia Edukacji Narodowej odsłonięto już tablicę upamiętniającą pomordowanych w latach 1939-1944 nauczycieli tutejszej szkoły.

Po poświęceniu tablicy i krótkiej części artystycznej uroczystości przeniesiono do sali gimnastycznej, gdzie miała miejsce uroczysta akademia, rozpoczętą oczywiście od odśpiewania hymnu państwowego. Dyrektor SP I Bożena Płatek przywitała gromadzonych gości, przedstawicieli władz samorządowych, przedstawicieli Kuratorium Oświaty, byłych i obecnych członków grona pedagogicznego, dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół, rodziców i uczniów. – Dzisiejszym jubileuszem cieszy się „jedynkowa” społeczność, raduje miasto – mówiła dyrektor. – Gdyby te zacne mury mogły mówić, jednym tchem wymieniłyby ukochanych uczniów, roześmianych, promiennych czasem zasmuconych. Gdyby te ściany mogły mówić, wołałyby każdego po imieniu-podkreśliła, dodając, że „Jedynka” to szczególne miejsce-  tutaj działa i dzieje się historia radzyńskiej oświaty.

Okazją do przypomnienia dziejów szkoły było ciekawe multimedialne przedstawienie uczniów, ukazujące minione sto lat przez pryzmat różnych kluczowych momentów historii SP nr 1 i całej ojczyzny. Początki edukacji w naszym mieście sięgają 200 lat wstecz, kiedy za czasów wyborów, w 1817 roku, utworzono w Radzyniu jednoklasową szkołę początkową. Założycielką placówki była księżna Anna Sapieżyna, właścicielka dóbr radzyńskich.

W wyniku represji po powstaniu styczniowym władze carskie zamknęły polskojęzyczną szkołę. Po odzyskaniu niepodległości, w 1918 roku,   powstała polska szkoła powszechna siedmioklasowa, mieszcząca się w pałacu Potockich i kwaterach prywatnych. Po wybudowaniu nowego gmachu szkolnego w 1935 r. rozdzielono szkołę na dwie placówki mieszczące się w jednym budynku.

W wyjątkowo ciekawy sposób młodzi aktorzy nawiązali do mrocznych czasów II wojny światowej i okupacji niemieckiej. Obserwowaliśmy scenkę, w której uczennice spokojnie siedzące w szkolnych ławach zajęte są nauką, którą nagle coś przerywa. To piekło nalotów, które ciężko dotknęły nasze miasto. Wkrótce do klasy wtargają dwaj brutalni ludzie w czarnych płaszczach – oprawcy z gestapo…

Koniec lipca 1944 r. przyniósł miastu wyzwolenie i już 1 września 1944 r. w bardzo trudnych warunkach rozpoczęła się nauka. Jedną z najwybitniejszych postaci w historii Szkoły Podstawowej nr 1 był niewątpliwie Stanisław Jarmuł, będący dyrektorem przez 40 lat  (odszedł na emeryturę w 1991 roku). Współcześnie znowu możemy cieszyć się niepodległością i polską szkołą, co uczennice wyraziły symbolicznie rozwieszając biało-czerwone tkaniny, które utworzył wielką flagę narodową. Ta multimedialna lekcja historii została przygotowana przez uczniów pod kierunkiem Barbary Ejsmont i Mirosławy Pałasz.

Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć nagród dla nauczycieli i uczniów. Nagrodami burmistrza zostali uhonorowani Jarosław Szabrański oraz Waldemar Pietroń. Nagrodzono także uczniów – laureatów konkursów szkolnych. W konkursie na logo szkoły pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Gmur. W konkursie plastycznym pt. „Są miejsca, czasy i ludzie o których się nie zapomina” w kategoriach klas I-III zwyciężyła Zuzanna Siemionek, w kategorii klas IV-VII z kolei Szymon Głębocki. W konkursie literackim „Szkoła to nie tylko mury” w kategorii klas młodszych I miejsce zajęła Aleksandra Obrębska, wśród „starszaków” zwyciężyli zaś Anna Zając, Alicja Kniaziewicz i Filip Skwara. W konkursie „Moja szkoła we wspomnieniach rodziców, dziadków, sąsiadów” zwyciężyli Jagoda Kiewel oraz Agnieszka Szczygieł. Konkurs plastyczny „Nasza szkoła dawniej i dzisiaj” wygrały Wiktoria Reszko oraz Gabriela Niewiadomska (klasy I-III) i Magdalena Romanowska (klasy IV-VII).

Idąc za przykładem Papieża Polaka – Święto Patrona w ZSP

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Śmierć mężczyzny w pożarze