banner

„Szuflada Jakubowa”, czyli Rada Miasta odrzuca skargę na bezczynność burmistrza

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Piotr Skowron zaprezentował stanowisko Komisji Rewizyjnej w sprawie zapytania wysłanego od Urzędu Miasta przez radnego Jakuba Jakubowskiego, które zostało przeoczone, ponieważ wylądowało w folderze „Spam”. Radni głosowali także nad uchwałą ws. skargi na działania burmistrza w tej sprawie.

Radny Jakub Jakubowski wysyłał maile z zapytaniami w ramach dostępu do informacji publicznej, jednak nie uzyskał odpowiedzi w przewidzianym przepisami terminie 14 dni. Okazało się, że jego wiadomości trafiły do folderu „Spam”, czyli zostały potraktowane przez system jako niechciane, i zostały przeoczone przez pracowników ratusza. Radny Jakubowski złożył w związku z tym skargę na bezczynność burmistrza Jerzego Rębka.

Stanowisko Komisji Rewizyjnej  zajmującej się tą sprawą w dniu 20 lipca prezentował jej przewodniczący, Piotr Skowron. Komisja uznała skargę za bezzasadną. Dlaczego wiadomość e-mailowa radnego wpłynęła na skrzynkę Urzędu Miasta Radzyń Podlaski i została potraktowana jako SPAM? – Na podstawie wyjaśnień informatyka Urzędu Miasta Komisja stwierdziła, iż jest kilka przyczyn takiego zakwalifikowania wiadomości mailowej. Konto sekretariat@radzyn-podl.pl posiada aktywną ochronę za pomocą filtra antyspamowego. Przyczyną zakwalifikowania wiadomości jako SPAM było przede wszystkim użycie wielkich liter w temacie wiadomości oraz brak ustawionego revDNS dla hosta, który przekazywał pocztę – wyjaśniał Skowron. Ponadto radny skorzystał z darmowego adresu e-mail, który domyślnie może posiadać scoring, wynikający z ustawień serwera. Samo korzystanie z darmowych dostawców nie klasyfikuje wiadomości jako SPAM, ale jeśli dojdzie do tego podejrzany temat wiadomości (wielkie litery) to punktacja się zwiększa. Na koncie Urzędu Miasta filtr ma ustawioną wartość 3,5 co oznacza, że jest ona dość restrykcyjna. Wiadomość radnego otrzymała punktację 3,9.

W związku z tym, że system odrzucił wiadomość mailową radnego, burmistrz nie miał możliwości zapoznania się z zapytaniami i udzielenia na nie odpowiedzi w terminie. W związku z powyższym Komisja nie dostrzegła uchybień w działaniach burmistrza i uznała skargę za bezzasadną – wyjaśniał Skowron, i dodał: – Pozwolę sobie odpowiedzieć na stwierdzenie pana radnego na jednym z portali: „Szkoda, że na stanowisko komisji rewizyjnej czekałem kilka dni”. Otóż proszę nie wprowadzać opinii publicznej w błąd – ganił Jakubowskiego, stwierdzając, że zwołał komisję następnego dnia po wpłynięciu skargi.

Radny Jakubowski zwrócił uwagę na to, że nie to było kluczowym elementem jego komentarza do sprawy. Cała wypowiedź brzmiała bowiem: Szkoda, że na stanowisko komisji rewizyjnej czekałem kilka dni, a odpowiedzi na mój wniosek nadal nie otrzymałem.

Szkoda, że Komisja Rewizyjna nie zapoznała się z wyrokami sądów w identycznych sprawach – stwierdził także Jakubowski,  cytując wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ws. skargi na bezczynność prezydenta pewnego miasta. –Nie mam czasu, chęci i pieniędzy, by dowodzić przed sądem, że burmistrz dopuścił się bezczynności – podkreślił.

Do kwestii tego, dlaczego mail trafił do spamu, powrócił także przewodniczący Adam Adamski. Poinformował, że radny wysłał maila ze skrzynki, z której zazwyczaj nie korzysta; w nazwie konta miał zaś hasło „szuflada jakubowa”. Po wpisaniu hasła w google można trafić m.in. na linki do portalu, gdzie zamieszczane są pliki z muzyką itp. Radny Jacek Piekutowski zapytywał z kolei Jakubowskiego, czy stawił się osobiście w urzędzie, by zapytać burmistrza o tę sprawę.

Wszystkie te argumenty nie mają znaczenia. Skrzynka Urzędu Miasta powinna być po prostu regularnie sprawdzana. Nie będę się procesował, bo nie jestem w tym dobry – w tym dobry jest burmistrz – odparł radny Jakubowski. – Oczekiwałem tylko, by przyznać, że moja skarga jest zasadna.

Ostatecznie uchwała ws. bezzasadności skargi na bezczynność burmistrza została przyjęta 8 głosami za, przy jednym głosie przeciw i dwóch wstrzymujących się.

Przez ciernie do gwiazd, czyli rozpoczęcie roku szkolnego w ZSP

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

Apetyczna Serenada w nowej szacie

Liczba komentarzy 1

  1. szaniec
    05/09/2018

    Panie Burmistrzu, Panie Przewodniczący,Panowie Radni, Panie Informatyku,Szanowna Skrzynko Pocztowa, Wielce Czcigodny Filtrze Antyspamowy i Wy Dostojne Wiązki Światłowodowe.

    W ramach przeprosin zróbcie Kubusiową zbiórkę i załóżcie chłopcu porządną innowacyjną skrzynkę mailową , zróbcie kreatywne szkolenie z jej obsługi ze szczególnym uwzględnieniem netykiety, zakupcie zestaw różnokolorowych chusteczek do wycierania noska oraz zestaw piankowych literek do układania słówek np. spam, szuflada, smoczek, a także odtwarzacz mp3 do słuchania kołysanek z portalu „szuflada jakubowa”. Koniecznie też przytulcie do piersi, pogłaskajcie po czuprynce, bo to traumatyczne przeżycie może zrobić ogromny wyłom w psychice bohatera. Bohatera niezłomnego.

Skomentuj