Rynek z budynkiem pośrodku, za to bez zieleni

Rozstrzygnięty został przetarg na remont radzyńskiego Rynku. Wygrała go firma Sorted z Piaseczna. Cena wyniosła 3 mln 267 tys. złotych.

Realizacja tego zadania od początku wzbudzała kontrowersje. Wywieszono na Rynku planszę z wizualizacją inwestycji po jej zrealizowaniu, przygotowaną za czasów poprzedniego burmistrza. Nie ma na niej budynku na środku Rynku. W projekcie inwestycji już jednak widnieje. Został on wyłączony z inwestycji. Budynek w 2/3 należał do miasta, jednakże został sprzedany prywatnej osobie za 200.000 złotych. W 2018 r. mieszkańcy Rynku przedłożyli burmistrzowi Jerzemu Rębkowi petycję, w której postulowali, by w projekcie zostały uwzględnione miejsca parkingowe. Petycja została przez burmistrza odrzucona. Mieszkańcy zwrócili się do starosty, którym był wtedy Lucjan Kotwica, by nie zostało wydane pozwolenie na budowę, bowiem projekt jest sprzeczny z planem zagospodarowania, jednakże apel ten był bezskuteczny.

Obecnie Stowarzyszenie „Radzyń Moje Miasto” wystąpiło z propozycją, by zachować zieleń na Rynku. Pod petycją przygotowaną przez Stowarzyszenie podpisało się ponad 500 osób. Autorzy petycji zwracają się do burmistrza z prośbą, by zachować rosnące na Rynku drzewa. Projekt przewiduje zostawienie tylko 3 z nich. Inicjatorzy petycji chcą, by mieszkańcy odpoczywali w cieniu drzew, ponieważ ich istnienie obniża temperaturę w upalne dni.

Wypadek na ul. Lubelskiej

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

„Pandemiczne przygody” – krótki spektakl „Straszydełek”

Skomentuj