banner

Spotkanie z autorami książki „Podlaskie drogi do Niepodległości”

W piątek 12 października odbędzie się w Radzyniu promocja książki „Podlaskie drogi do Niepodległości”, która w ostatnich dniach pojawiła się na rynku księgarskim. Będzie okazja do spotkania z redaktorami, autorami i recenzentami książki.

Setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości skłania do refleksji nieco inaczej niż podczas corocznych uroczystości 11 listopada. Dochodzi bowiem świadomość, że ów wiek, który właśnie mija od tych pamiętnych wydarzeń i tak nie równa się czasowo z okresem zaborów. Nikt z nas – Autorów i Redaktorów niniejszej publikacji – roku 1918 nie pamięta autopsyjnie. W kwestii wspomnień zawierzyć musi dziadkom, bo nawet nie rodzicom. Ludzie, którzy w drugiej dekadzie XX wieku ruszyli w bój o Polskę, zawierzyć musieli otrzymanej w spadku legendzie prapradziadów. Personalnie nie znali nikogo, kto mógłby o wolnej Polsce zaświadczyć. Jakimż fenomenem jest więc fakt, że przez 123 lata zniewolenia, lata natarczywego i agresywnego zacierania najmniejszych śladów polskości, tłamszenia ducha i rugowania kultury, ów duch utrzymywał się w narodzie bez państwa. Ten swoisty paradoks stanął u podstaw obmyślania przez nas tomu „Podlaskie drogi do Niepodległości”. Chcieliśmy, choćby punktowo, pokazać mnogość kontekstów, wielość zjawisk ujawniających się przy okazji odzyskania Niepodległości. – piszą Redaktorzy książki Artur Rogalski i Artur Ziontek w odredakcyjnym wstępie do wydawnictwa.

Książka zawiera historyczne refleksje wielu autorów, znanych także w Radzyniu badaczy, zebrane w takie działy jak: tytułowe „Podlaskie drogi do Niepodległości”, „Rody – ludzie – tradycje domowe”, „Duchowość i kultura” oraz „Tradycje ideowe i militarne”.  Całość poprzedzają słowa wstępne bpa Antoniego Pacyfika Dydycza, wicemarszałek Senatu RP Marii Koc i senatora RP Waldemara Kraski.

Na spotkaniu w Radzyniu swój udział zapowiedzieli obaj redaktorzy, autorzy: Artur Rogalski (Sztafeta, czyli kilka (wybranych) cytatów książkowego leitmotivu niepodległości), Andrzej Szabaciuk (Polityka władz carskich wobec Kościoła greckokatolickiego na południowym Podlasiu w latach 1863-1875), Artur Ziontek (Feliks Bartczuk (1846-1946) – ostatni weteran powstania styczniowego) oraz wyżej podpisany (Sto lat przeciwko Niepodległej. Państwo polskiej wspólnoty narodowej i jego wrogowie – casus Podlasia]. Recenzentów książki reprezentował będzie dr hab. Artur Górak z Zakładu Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii UMCS.

Warto posłuchać i zapoznać się z książką.

Wstęp wolny!

Dariusz Magier

archiwozof

100 dębów na 100-lecie Niepodległości z I LO

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

„Kompost Adamki”