banner

Spotkanie z podróżniczką Moniką Radzikowską

Wczoraj o godz. 18:00 w Filii nr.2 Miejskiej Bilbioteki Publicznej, im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim odbyło się spotkanie z Moniką Radzikowską.

Autorka książki „Bajkał tam i z powrotem” opowiedziała radzyniakom historię swojej podróży. Jak sama podkreśla, nie jest podróżniczką, tylko archeologiem, jednak podróż, którą odbyła, wzbudziła niemałe zainteresowanie. Podczas krótkiego spotkania przewinęło się wiele interesujących historii, ciekawostek, a także miejscowych legend. Można było również nabyć książkę.
Cała podróż zajęła naszemu gościowi pięć miesięcy. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się, jak w tym czasie wyglądało życie podróżniczki, co jadła oraz jakim środkiem komunikacji poruszała się najczęściej. Spała głównie pod namiotem i poruszała się autostopem, co pozwoliło na poznanie mieszkańców, a tym samym ich życia. Najdłuższa trasa autostopem, jaką przebyła, trwała trzy dni, co niewątpliwie było olbrzymią, a zarazem niecodzienną przygodą. Najwięcej uwagi poświęciła Bajkałowi. Jak sama mówiła, tutejsi mieszkańcy, Buriaci, uważają, że jest to morze, a nie jezioro.
Na spotkaniu zobaczyliśmy drumlę, czyli metalowy instrument, który wkłada się w usta, szarpiąc palcem ruchomy języczek, zaś jego nieruchomą część najczęściej opiera się o zęby. Radzikowska mówiła również o Wierszynie, polskiej wiosce w Rosji, w której mieszkają Polacy mówiący gwarą małopolską bez akcentu rosyjskiego.
Słuchacze mieli okazję poznać różne legendy, między innymi o powstaniu rzeki Katuń i Bii, która była bardzo ciekawa i wciągająca. Całe spotkanie było interesujące i pozwoliło na poznanie wielu ciekawych historii.

Spotkanie dzieci z gminy Wohyń z policjantami

NASTĘPNY ARTYKUŁ »

„Dzień pizzy” w przedszkolu „Kacperek”

Skomentuj